Türkiye'de kentsel siyaset: 18 Nisan 1999 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi örneği
Urban politicis in Turkey: The example of municipality elections of Ankara in 18 April 1999
- Tez No: 536397
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Seçil Mine Özden, Türkiye'de Kentsel Siyaset: 18 Nisan 1999 Yerel Seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi Örneği, Yüksek Lisans Tezi, Danışmanı: Prof. Dr. Can Hamamcı, 200 sayfa. ÖZET Bu tez, 18 Nisan 1999 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi örneğinden hareketle siyaset ve kent ilişkisini tarihsel bir gelişim süreci içinde ele almaktadır. Bu çalışmadaki amaç, kent yönetiminden birinci derecede sorumlu olan belediyelerin Türkiye'deki gelişimini incelemek, bu gelişimi yerel demokrasi ve katılım açılarından değerlendirmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yerel yönetim, demokrasi, kent ve kentsel siyaset gibi tanımların yer aldığı kavramsal çerçeve verildikten sonra Batı'da ve Türkiye'de belediyeciliğin tarihsel gelişimi karşılaştırmalı olarak anlatılmıştır. Bu bölümde, Batı'da ve Türkiye'de belediyelerin farklı bir yapılanma izlediği, yerel özerklik ve yerel demokrasi kavramları çerçevesinde Batı ve Türk yerel yönetimlerinin özellikle de belediyelerin farklı bir gelişim çizgisinde olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, yerel demokrasi tanımı çerçevesinde belediye ve demokrasi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda, Türkiye'de yerel demokrasinin gelişimi temel alınmıştır. Bunun yanısıra, belediyelerle ilgili sorunlara, çözüm yollarına ve katılım yöntemlerine değinilerek, belediye ve sivil toplum ilişkisi ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde, 18 Nisan 1999 yerel seçimleri kapsamında partiler ve Ankara Büyükşehir belediye başkan adaylarının seçim kampanyalarına ve faaliyetlerine ilişkin genel bilgi verilerek, partilerin ulusal, adayların da kentsel sorunlara bakışı analiz edilmiştir. Son olarak, seçim sonuçlarına değinilmiş ve bu seçim sonuçları Ankara örneğinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Seçil Mine Özden, Urban politicis in Turkey: The example of municipality elections of Ankara in 18 April 1999 SUMMARY This study examines the relation between politics and city in terms of historical development formationwith the example of municipality elections of Ankara in 1999. The aim of this work is to analyze the development of municipalities which are primarily responsible for the city management in Turkey and to evaluate this process in terms of local democracy and public participation. this theses consists of three parts. ın the first part the conceptual fraework that includes the concepts of city, local government, democracy and local politics is given. Then the development of municipalities in Turkey and West is compared. this part brings to an end with the idea of differences between these two types of local governments in terms of local demoncracy and local autonomy. In the second part of the study, in the framework of the concept of local democracy, the relationship between democracy and municipality is discussed. In this context also the concepts of election, representation and participationwhich are accepted the basic factors in establishing democracy is explained. besides that, the problems of municipalities and the solutions of this problems are examined. In the last part of this section, participation models and the relation between public society and municipality is studied. the last and the third part examines the election campaigns and the activities of parties and candidates of 1999 elections. Then, it studies the views of the parties about national and candidates about urban problems. at last, it analyses the election results in general and local level.