Mental health and quality of life assessment among adult internally displaced persons (UIDPS) in tripoli city libya
Libya'nın trablusgarb şehrinde yetişkin yer değiştiren kişiler arasına ruh sağlık ve yaşam kalitesi değerlenderme
  1. Tez No: 536398
  2. Yazar: MOHAMED SALEH MOHAMED SRYH
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. LÜTFİYE HİLAL ÖZCEBE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Sryh, M., Libya'nın Trablusgarb Şehrinde Yetişkin Yer Değiştiren Kişiler Arasına Ruh Sağlık Ve Yaşam Kalitesi Değerlenderme. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Programı Doktora Tezi, Ankara, 2019. libya'da yaşam yerinden edilme, 2011 yılından beri silahlı çatışmaların en temel sonuçlarından biridir. Yerinden edilmeler, ruhsal sağlık sorunlarının, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların artması ve sağlık hizmetlerine erişilebilirliğinin azalmasıyla ilişkilidir. Yaşam yerinden edilme, yaşam kalitesini olumsuz olarak etkilemektedir. Tanımlayıcı tipteki çalışmamızda, Libya'daki Trablusgarp kentinde kamplarda ve özel ikamet konularında yaşayan yerinden edilen kişiler arasında, ruhsal bozuklukların görülme yüzdesi, yaşam kalitesi düzeyi ve ilişkili sosyoekonomik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada, Libya'da Trablusgarp kentinde yerinden edinmiş 469 kişiye (özel ikamet konutlarında 227 kişi ve kamplarda 242 kişi) ulaşılmıştır. Sosyoekonomik özellikler, sağlık durumu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS 42) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) yer alan anket formu yerinden edilmiş kişiler tarafından gözlem altında doldurulmuştur. Analizde iki yöntem kullanılmıştır: Çapraz tablolar ve lojistik regresyon modelleri.
Özet (Çeviri)
Sryh, M., Mental Health and Quality Of Life Assessment among Adult Internally Displaced Persons (IDPs) in Tripoli City Libya, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Program of Public Health Doctor of Philosophy Thesis, Ankara, 2019. Internal displacement in Libya is one of the main results of armed conflicts since 2011. Displacement is associated with important problems such as increase in mental health, communicable and non communicable diseases, and decrease in accessibility to health service. Displacement adversely affects the quality of life of Internally Displaced Persons (IDPs). Our descriptive study aims to assess the percentage of mental disorders, the level of the quality of life and associated socio-economic factors among IDPs in private residents and camps in Tripoli city Libya. In this study, 469 IDPs were reached in Tripoli city, Libya (227 IDPs in private residency and 242 IDPs in camp residency). The questionnaires including socio-economic characteristics, health status, Depression Anxiety Stress Scale (DASS 42) and Quality of Life Scale (SF-36) were filled by IDPs under observation. Two models were used in the analysis; bivariate model and logistic regression model.