Farklı rakımlarda elde edilen etlik piliçlerin besi performansı ve asites oranları bakımından karşılaştırılması
The comparison of nutrition of nutritions at different nutritions by nutrition performance and acid ratio
- Tez No: 536432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma Bingöl ve adana illerinde aynı tarihte çıkışları sağlanan ve adana da çıkışı tamamlandıktan sonra yetiştirilmek üzere Bingöl'e getirilen (Adana) ile Bingöl'de çıkımı sağlanan (Bingöl) etlik piliçlerin asites ve asitesten kaynaklı ölümler ile besi performansına etkilerlini incelemek amacıyla yapılmıştır.Canlı ağırlık bakımından Adana grubu 2. ve 3. haftalarda Bingöl grubuna oranla daha fazla canlı ağırlık artışı göstermiştir. 3. hafta yem tüketimleri incelendiğinde Adana ve Bingöl grupları arasındaki yem tüketim değerleri istatistiki açıdan çok önemli (P>0,01) olarak bulunmuştur. Ölüm oranlarına bakıldığında Adana grubunda ölümlerin daha fazla olduğu görülmüştür. Ölüm oranları incelendiğinde 1., 2., 3., 4. ve 6. hafta ölüm oranları arasındaki farklılıklar istatistiki açıdan önemsiz (P>0,05), 5.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the provinces of Bingöl and adana on the same date after the exit and adana to be brought to be brought to the bingöle brought to be bredölle (Adana) with the bingolun (Bingol) broiler chickens ascites and ascitesten fattening performance of the fattening performance was done to examine the effects of. In the 2nd and 3rd weeks, it showed more live weight gain than the Bingöl group. The feed consumption values between the Adana and Bingöl groups were statistically significant (P> 0,01). When death rates are considered, it is seen that deaths are higher in Adana group.