Kadınların meme kanseri erken tanı, bilgi ve davranışları ile meme kanseri korkusu arasındaki ilişki
The relationship between women's early diagnosis of, knowledge about as well as behaviours towards breast cancer and the fear of breast cancer
- Tez No: 536431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışma, 20 yaş ve üzeri Kars İli Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)'e başvuran kadınların meme kanseri erken tanı, bilgi ve davranışları ile meme kanseri korkusu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayan bu araştırma, Nisan-Eylül 2017 tarihleri arasında, Kars ili KETEM'e başvuran 20 yaş ve üzeri 360 kadın ile yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak, 33 sorudan oluşan tanımlayıcı anket formu ile“Meme Kanseri Korku Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare, t testi ve Anova testi kullanılmıştır. Bulgular: Kadınların %7.5'inin düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi (KKMM) yaparken, %2.8'i klinik meme muayenesi (KMM), %9.4'ü mamografi yaptırmıştır. Kadınların %71.9'u yüksek düzeyde meme kanseri korkusu yaşamakta olup meme kanseri korkusu ile KKMM arasındaki ilişki ve erken tanı davranışları (KMM ve Mamografi) arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the relationship between early diagnosis of breast cancer, knowledge and behaviours towards it and the fear of breast cancer in women aged 20 and over who applied to Cancer Early Diagnosis Screening and Training Center (KETEM)in Kars. Material and Method: This descriptive study was conducted with 360 women aged 20 years and older who applied to KETEM in Kars between April and September 2017. As a means of collecting data,“Breast Cancer Fear Scale”was used with a descriptive questionnaire consisting of 33 questions. Number, percentage, mean, standard deviation, chi square, t test and Anova test were used to evaluate the data. Results: While 7.5% of the women regularly had Breast Self Examination(BSE), 2.8% had Clinical Breast Examination (CBE) and 9.4% had Mammography. 71.9% of the women had high levels of breast cancer fear, and there was a statistically significant difference between the fear of breast cancer and early detection behaviours (breast self examination, CBE and MG.