Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı kayısı çeşitlerinde farklı olgunluk dönemleri, hasat ve kurutma şekillerinin gün kurusu kayısı kalitesine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of different ripening stages, harvest and drying methods on quality of sun-dried apricot production in Hacihaliloglu and Kabaasi cultivars
  1. Tez No: 536449
  2. Yazar: EMRAH ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARLIDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kuru kayısı Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünleri arasındadır. Ülkemizde kayısı, ''Gün Kurusu'' ve ''Kükürtleme'' olmak üzere halen iki metotla kurutulmaktadır. Bu araştırma, 2017 ve 2018 yıllarında, farklı hasat dönemlerinde (erken hasat, geç hasat), farklı şekillerle hasat edildikten sonra (elle hasat, silkeleme yöntemiyle hasat) bezlerde ve kerevetlerde kurutulan Hacıhaliloğlu ve Kabaaşı kayısı çeşitlerinde meydana gelen bazı fiziksel ve kimyasal değişikliklerin belirlenmesi amacıyla tertip edilmiştir. Bu bağlamda, amaca uygun olarak örneklenen meyve numuneleri kurutulduktan sonra, titrasyon asitliği, esmerleşme düzeyi, toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan aktivitesi (ABTS), renk (L, a, b), pH, nem ve su aktivitesi (aw) parametreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Dried apricot is among the traditional export products of Turkey. In our country, apricots are dried by two methods:“Sun Drying”and“Sulphurized”. This study was carried out to determine some physical and chemical changes in Hacıhaliloğlu and Kabaaşı apricot varieties dried in wooden fruit drying racks and cloths after harvesting in different harvesting periods (early harvest, late harvest), harvesting with different methods (harvesting by hand, shaking) in 2017 and 2018. After fruits harvested, titratable acidity, browning level, total phenolic content, total antioxidant activity (ABTS), color (L, a, b), pH, humidity and water activity (aw) parameters were examined.