Pediatrik tek taraflı alt batın cerrahisinde kaudal sakral blok ile ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğunun postoperatif analjezik etkinliğinin karşılaştırılması
Ultrasonography-gui̇ded-transversus abdomi̇ni̇s plane block versus caudal-sacral block i̇n pedi̇atri̇cs undergoi̇ng uni̇lateral lower abdomi̇nal surgery
- Tez No: 536448
- Danışmanlar: UZMAN HACER ŞEBNEM YELTEPE TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Pediyatrik tek taraflı alt batın cerrahisinde kaudal sakral blok ile ultrason eşliğinde yapılan transversus abdominis plan bloğunun perioperatif ve postoperatif analjezik etkinliğinin değerlendirilmesi Giriş ve amaç: TAP blok major abdominal cerrahi geçirecek erişkinlerde etkili bir analjezi sağlar fakat pediatrik hastada etkinliği halen araştırılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız tek taraflı alt batın cerrahisi geçiren pediatrik hastalarda TAP bloğun postoperatif analjezik etkinliğini,pediatrik hastada postoperatif ağrı kontrolünde altın standart olarak kullanılan kaudal blok ile karşılaştırmaktır. . Materyal - Metod: Sağlık Bakanlığı Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi etik kurul onayı alınarak, ebeveynlerine hasta aydınlatma ve onam belgesi imzalatılan, tek taraflı alt batın cerrahisi planlanan ASA I, 60 pediatrik hastada randomize kontrollü klinik çalışma yaptık. Hastalar ; grup 1: TAP blok grubu (n= 30) ve grup 2:Kaudal sakral blok grubu (n=30) olarak iki gruba ayrıldı. İki gruba da premedikasyon verildi. Tüm hastalara standardize edilen 1 μg/kg fentanil ve 3 mg/kg propofol ile anestezi indüksiyonu sonrasında LMA (laryngeal mask airway) ,yerleştirildi. MAC (minimum alveoler konsantrasyon) değeri 1 olacak Şekilde sevofluran ve %50 oksijen - %50 hava karışımı ile anestezi idamesi sağlandı. Tüm hastalara anestezi indüksiyonundan hemen sonra, operasyon başlamadan önce grup 1 „deki hastalara supin pozisyonda 0,3 ml/kg % 0.25‟lik bupivakain ile TAP blok uygulandı,grup 2‟deki hastalara sol lateral decubitis pozisyonunda 2mg/kg(doz), 1 ml/kg(volüm), %0,5 bupivakain ile kaudal sakral blok uygulandı.Operasyon esnasında ağrıya bağlı hemodinamik değişiklikler gözlendiğinde ek fentanyl 0,5 mcg/kg dozda uygulandı. Kullanılan toplam fentanil dozu perioperatif analjezik tüketimini değerlendirmek amacıyla kaydedildi.Anestezi süresi,operasyon süresi derlenme süresi, Modifiye Aldrete Skoru (anestezi sonrası derlenme skoru) kaydedildi.Operasyon sonrası hastalar ASBÜ‟de 2 saat, çocuk cerrahisi kliniğinde 2 saat ve evde 20 saat toplam 24 saat süreyle takip edildi. Hastalarda postoperatif olarak 80 0.-1. ve 2. Saatlerde FLACC ağrı skalası, modifiye aldrete derlenme skalası değerlendirildi. 24 saatlik takiplerinde;kurtarıcı ve ek analjezik ihtiyacı, bulantı-kusma varlığı, ilk analjezik yapılma zamanları, total analjezik tüketimleri açısından değerlendirildi. Bulgular: Grup 1 ve grup 2 arasında yaş, cinsiyet, kilo dağılımları arasında istatistiksel fark yoktur.Cerrahiye verilme süresi grup 1 de grup 2 „ye göre istatistiksel bakımdan anlamlı olarak uzundu.Grup 1 ve 2 arasında anestezi süresi ,cerrahi süresi ,uyandırma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir.Grup 1 de grup 2‟ye göre fentanil kullanımı istatistiksel olarak daha yüksekti.Heriki grupta ek analjezik ihtiyaç oranları arasında farklılık görülmemiştir.Grup 1 de ilk analjezik ihtiyaç zamanı grup 2 „ye göre daha kısaydı.Grup 1 ve 2 de kalp tepe atımı ve komplikasyon oranları arasında istatistiksel olarak farklılık görülmemiĢtir.Grup 1 2de FLACC skoru grup 2 „ye göre 0.saat,1.saat ve 2.saat te anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: :Alt batın cerrahisi geçirecek pediatrik hasta grubunda sakral kaudal blok uygulamasının, perioperatif ve postoperatif analjezik etkinliği, USG eşliğinde yapılan TAP blok uygulamasından daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objectives: Transversusus Abdominis Plane (TAP) Block provides efficient postoperative analgesia in adults, who undergo major abdominal surgery. However, in the pediatric population, it's effectiveness is still studied. In this study, our aim was to investigate the postoperative analgesic efficacy of TAP block compared to caudal-sackral block in paediatrics undergoing unilateral lower abdominal surgery. Materials and Methods: Sixty pediatric patients scheduled to undergo elective unilateral lower abdominal surgery were included into one of the two groups: Group 1; 0.3 mL.kg-1 bupivacaine 0.25% was injected via ultrasonography (USG)-guided TAP-Block. Group 2; 1 mL.kg-1, bupivacaine 0.25% was given via caudal block. All patients received general anesthesia before regional blockage. If haemodynamical changes indicating pain were observed, intravenous fentanyl 0.5 μg.kg-1 was added. Total amount of fentanyl, anaesthesia-operation duration and recovery time were recorded. Patients were observed for 24 hours postoperatively. FLACC-pain-score was noted at postoperative zero, first and second hours. Rescue analgesic requirements, first analgesic time, total analgesic consumption were recorded. Rescue analgesic was 1 mg.kg-1 tramadol intravenously and paracetamol 15 mg.kg-1 orally when FLACC score was >4. Results: Demographic variables, anaesthesia-surgery time, recovery time, haemodynamics, complications were not statistically significant different. Fentanyl consumption was higher in Group 1. Additional analgesic consumption was similiar in both groups. In Group 1 first analgesic requirement time was shorter. FLACC score was higher in Group 1 in all times. Conclusion: This study indicated that caudal block provided better analgesia compared to USG-guided TAP block in paediatrics, who underwent lower abdominal surgery.