MİKORİZA UYGULAMASI VE FARKLI GÜBRE DOZLARININ SİLAJLIK MISIR (Zea mays L.)'IN VERİM VE VERİM ÖGELERİNE ETKİLERİ
EFFECTS OF MYCORRHIZA APPLICATION AND DIFFRENT FERTILAZTION DOSESON YIELD AND RELATED TRAITS OF SILAGE MAIZE (Zea mays L.)
  1. Tez No: 536452
  2. Yazar: MUSTAFA SENCER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL AYDINOĞLU, PROF. DR. MEVLÜT TÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Silajlık mısır hayvan beslenmesinde besleyici özelliğinin yüksek olmasından dolayı tercih edilmekte ve yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışma, silajlık mısırın verim ve verimle ilişkili özellikleri üzerine mikoriza uygulaması ve farklı gübre dozlarının etkilerini belirlemek amacıyla Akdeniz Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında 2017 yılında yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Bu çalışma kapsamında mikoriza mantarı ile aşılanmış mısır tohumlarına farklı gübre dozlarının (verilmesi gereken gübrenin %100'ü, %75'i, %50'si, %25'i ve %0'ı kadar gübre uygulaması) etkileri araştırılmıştır ve mısırın bitki boyu (cm), koçan yüksekliği (cm), gövde çapı (mm), yaprak sayısı (adet), bitki ağırlığı (g/bitki), koçan çapı (mm), koçan boyu (cm), yaprak oranı (%),,gövde oranı (%), koçan oranı (%), kuru madde oranı (%), hasıl verimi ve kuru madde verimi (kg/da)özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek hasıl verimi (8136,3 kg/da) mikoriza aşılanmamış ve tam (%100 gübre dozu) gübreleme yapılan uygulamadan elde edilirken, en yüksek kuru madde verimi 2814.7 kg/da ile mikoriza aşılanmış ve tam gübreleme yapılan uygulamadan elde edilmiştir. Çalışma kapsamında incelenen diğer özellikler için de gerekli istatistiki analizler yapılmıştır. Sonuç olarak, azalan gübre dozlarında mikoriza uygulamasının silajlık mısırın verimine etkisinin önemsiz olduğu, ancak verimle ilişkili bazı özelliklerin mikoriza uygulamasından olumlu etkilendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Silage maize is widely used animal feeding and preferred because of its high nutritional properties. In this study, the effects of mycorrhiza application and different fertilization dose on the yield and yield related traits of silage maize was investigated in the experimental areas of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Akdeniz University in 2017. The experiment was conducted in randomized complete block design with three replications. Parameters such as plant height (cm), node height with cob (cm), stem diameter (mm), leaf number (number), yield (kg/da), plant weight (g/plant), cob length (cm), cob diameter (mm) , dry matter rate (%), leaf ratio (%), stem ratio (%), cob ratio (%) and dry matter yield (kg/da): were examined in the presented study. According to the results of obtained from this study, the highest fresh herbage yield 8136.3 (kg/da) was obtained from only full fertilization application and the highest dry matter yield 2814.7 kg/da was obtained from both mycorrhiza application and full fertilization. Other parameters were statistically evaluated. Consequently, effect of mycorrhiza application on silage maize yield was determined insignificant. However, certain traits related yield was affected by mycorrhiza application.