Fakoemülsifikasyon ile katarakt ameliyatı sırasında gelişen arka kapsül yırtılması komplikasyonunun risk faktörlerinin araştırılması
Risk factors for posterior capsule rupture during cataract surgery with phacoemulsification
- Tez No: 536461
- Danışmanlar: PROF. ÖZLEM EVREN KEMER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Fakoemülsifikasyon cerrahisi sırasında AKY gelişiminin risk faktörlerinin araştırılması YÖNTEM: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2003-Mayıs 2010 tarihleri arasında standart fakoemülsifikasyon tekniği ile lokal anestezi altında ameliyat edilen 3309 hastanın 3309 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalara ait bilgiler izlem dosyalarından elde edildi. Daha önce katarakt dışı nedenle göz ameliyatı geçirmiş hastalar, üveit nedeniyle takip edilen hastalar, dejeneratif miyopi hastaları, travmatik katarakt ve konjenital katarakt hastaları çalışma dışı bırakıldı. Yaş, cinsiyet, sistemik hastalık varlığı, katarakt tipi, glokom varlığı, cerrahi deneyim, PES varlığı ve fakodonezis varlığının AKY gelişimi üzerine etkisi araştırıldı. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) for Windows 17.0 paket programında yapıldı. "p0,05). AKY gelişen olgularda AKY gelişmeyen olgulardan daha fazla sistemik hastalık beraberliği saptandı. Özellikle KAH ve birden fazla sistemik hastalık beraberliği AKY gelişen grupta belirgin olarak daha fazla bulundu (p< 0,05). AKY gelişen grupta matür katarakt varlığı daha istatistisel anlamlı olarak fazla bulundu (p< 0,05). Diğer katarakt tipleri ile AKY gelişimi arasında anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). AKY gelişen olgularda AKY gelişmeyen olgulara göre glokom birlikteliği daha fazla bulundu (p< 0,05). Fakodonezis varlığı AKY gelişen grupta daha fazla bulundu (p< 0,05). Olguların katarakt ameliyat oldukları taraf ile AKY gelişimi açısından anlamlı fark saptanmadı (p> 0,05). AKY gelişen hastalarda belirgin GİB düşmesi gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the intraoperative risk factors for cataract surgery with phacoemulsification. Methods: This retrospective study analyzed 3309 eyes from 3309 patients who underwent routine phacoemulsification surgery in a training and research hospital between January 2003 and May 2010. Patients with history of previous intraocular surgery such as trabeculectomy or vitrectomy, traumatic cataract, congenital cataract and uveitis were excluded. Statistics analysis was studied in SPSS. Values less than 0.05 were considered statistically significant. Results: Posterior capsule tear (PCT) occured in 163 (4.9%) patients. Vitreous loss occurred in 136 (83.4%) of the 163 patients. Mean age of patients in PCT group was 70.8±8.3. There was no statistically significant difference about sex and laterality of surgery between two groups. Coronary artery disease and pleural diseases, mature cataract, glaucoma, and PES were more common in PCT group. The rate of PCT for residents was (6.3%) higher than that of trainers (4.4%). Conclusion: Disruption of the capsule barrier between the anterior chamber and the vitreous is a major intraoperative complication of cataract surgery. We determined that age, PES, phacodonesis, glaucoma, mature cataract, systemic diseases and less experience in cataract surgery are the risk factors for PCT complication.