Gebelerin batıl inançlarının değerlendirilmesi
Evaluation of superstitious beliefs of pregnant women
- Tez No: 536460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Gebelerin Batıl İnançlarının Değerlendirilmesi Amaç: Bu araştırma, gebelerin batıl inançlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma, Mayıs 2018–Ocak 2019 tarihleri arasında Manavgat Devlet Hastanesi kadın doğum polikliniklerine ve NST birimine antenatal bakım almak için gelen 350 gebe ile yürütülmüştür. Veriler; Kişisel Bilgi Formu ve Batıl İnanç Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, ortalama, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Bulgular: Gebelerin BİÖ'den aldıkları toplam puan ortalaması 35.64±11.23 olarak bulunmuştur. Gebelerin yaş, çalışma durumu, aile tipi, ekonomik durum ve gebelik sayısı ile BİÖ puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study was carried out as a descriptive study in order to evaluate the superstitious beliefs of pregnant women. Material and Method: The study was carried out in Manavgat State Hospital NST unit-Obstetrics and Gynecology Department between May 2018-January 2019 with 350 pregnant women who came for NST unit and outpatient clinics for antenatal care. The data were collected by using the Personal Information Form, and Superstition Beliefs Scale. Percentage of distributions, mean, t test and One Way Anova analysis were used for evaluating the data. Result: Findings The mean total score of the pregnant women from SBS was 35.64 ± 11.23. It was found that the difference between age, working status, family type, economic status and number of pregnancies and the mean scores of the pregnant women were not statistically significant (p>0.05).