Yoğun bakım ünitesinde fiziksel çevre düzenlemesinin deliryum üzerine etkisi
The effect of phsycal environmental regulation in intensive care unit on delirium
  1. Tez No: 536463
  2. Yazar: ARZU ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışma yoğun bakım ünitesinde çevresel uyaranların yönetiminin deliryum üzerine etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel tipte, 07.10.2017-11.07.2018 tarihlerinde yapılmıştır. Bu tarihlerde Abant İzzet Baysal Üniversitesi İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Anestezi ve Reanimasyon-2 Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen 198 hasta araştırmanın evrenini; kontrol grubunda 30 müdahale grubunda 30 olmak üzere toplam 60 hasta örneklemini oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatür incelenerek hazırlanan Hasta Bilgi Formu ve Gürültü-Isı-Nem Düzeyi İzlem Formu ile Glasgow Koma Skalası (GKS), Richmond Ajitasyon Sedayon Skalası (RASS), Yoğun Bakım Ünitesinde Konfüzyon Değerlendirme Ölçeği (YBÜ-KDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Kontrol grubundaki hastaların ünitede mevcut koşullar altında bakım ve tedavileri yapılmıştır. Bu sırada ünitedeki ses, ısı ve nem düzeyi günlük olarak izlenip 24 saatlik ortalamaları kaydedilmiştir. Sonraki 30 hasta için ise ortamın ses seviyesi gündüz 40 dB ve gece 35 dB, ısısı 22-240C, nemi ise %30-60 arasında tutulmuştur. Hastaların gözlük veya işitme cihazları varsa kullanmaları sağlanmış, kolaylıkla görebilecekleri bir yere büyük yazılı saat ve takvim asılmış, gün ışığı lambası ile gündüz 2 saat boyunca parlak ışık uygulaması yapılmış ve ziyaretçileri ile görüşmeleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to investigate the effect of environmental stimuli management on delirium in intensive care unit as a quasi-experimental between 07.10.2017 and 11.07.2018. In dates, 198 patients who were monitored in Abant Izzet Baysal University Izzet Baysal Training and Research Hospital, Anesthesia and Resuscitation-2 Intensive Care Unit constitude population of the study, while a total of 60 patients, 30 patients were in intervention group and 30 patients were in control group, constituted the sample of the study. The data collected using the Patient Information Form and Level of Noise-Heat and Moisture Monitoring Form which were created by examining the literature by the researcher and Glasgow Coma Scale (GCS), Richmond Agitation Sedation Scale (RASS), Confusion Assessment Method in The Intensive Care Unit (CAM-ICU). The care and treatment of the patients in the control group were provided under the current conditions in the unit. For the next 30 patients sound level of the environment was kept between 40 dB in the daytime and 35 dB at night, temperature was 22-240C and humidity was 30-60%. In addition, patients if had glasses or hearing aids were provided to use them; the clock and calendar had large written were hung to where they can easily see; bright light with daylight lamp was apllied to them for 2 hours in the day and provided with visit by their family. The experimental and control groups were homogenous in terms of socio-demographic and medical characteristics.