4,5 G cep telefonu radyasyonunun görme sistemi üzerine etkileri
The effects of 4,5 G mobile phones radiation on the vision system
  1. Tez No: 536471
  2. Yazar: ERKİN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ÇÖMELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Farklı frekans bandındaki cep telefonlarının yaydığı radyofrekans (RF) dalgaların, insan ve çevre sağlığı üzerine etkilerine ilişkin çok sayıda çalışma mevcuttur. Tüm bu çalışmalar; elektromanyetik alan (EMA)'ların, canlılar üzerine olumsuz etkileri olabileceğini göstermektedir. Geniş frekans bandında çalışan 4,5 G uyumlu cep telefonları internet, haberleşme v.b. birçok işlevi yerine getirmektedir. Bu nedenle; bu tür telefonların kullanım süresinin uzaması, EMA'lara maruziyeti arttıracak bir faktördür. Bu tez çalışmasında 4,5 G uyumlu cep telefonlarının görme sistemi üzerine etkileri; elektrobiyofiziksel, biyokimyasal ve histolojik yöntemler kullanılarak araştırılmıştır. Çalışmada; görsel uyarılmış potansiyel (GUP) ölçümü, optik sinir antioksidan enzim aktiviteleri ölçümü ve optik sinir ultra yapısı görüntülenmiştir. Deneylerde; 16 sham ve 16 deney grubu olmak üzere 32 adet Wistar albino erkek sıçan kullanılmıştır. Deney grubundaki sıçanlar 45 gün boyunca, günde 2 saat 4,5 G uyumlu cep telefonuna, maksimum 5,4 V/m'lik elektrik alan, maksimum 0,009W/kg'lık SAR ve 1800 MHz'lik EMA'ya maruz bırakılmıştır. Çalışma sonunda; ortalama deri sıcaklığında uygulama öncesi ve sonrası sıcaklık değerleri arasında, gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
There are many studies on the effects of radiofrequency (RF) waves emitted by mobile phones in different frequency bands on human and environmental health. All these studies; show that electromagnetic fields (EMF) may have negative effects on living organisms. 4,5 G compatible mobile phones, operating in wide frequency band, fulfill many functions, such as internet, communication. Therefore, prolongation of the use of such phones is a factor that increases exposure to EMFs. In this thesis study, the effects of 4,5 G compatible mobile phones on the visual system were investigated by using electrobiophysical, biochemical and histological methods. In this study, visual evoked potential (VEP) measurement, optic nerve antioxidant enzyme activities measurement and optic nerve ultra structure were visualized. In the experiments, 32 Wistar albino male rats (16 sham and 16 experimental groups) were used. The rats in the experimental group were exposed to 4,5 G compatible mobile phone, a maximum of 5,4 V / m2, a maximum of 0,009W / kg of SAR and 1800 MHz of EMF, 2 hours per day for 45 days. At the end of the study; there was no statistically significant difference in mean skin temperature between the groups before and after the application (p>0,05). While MDA levels were significantly increased in the experimental group compared to the sham group (p=0,002), antioxidant enzymes, SOD and CAT levels were significantly decreased in experimental group compared to sham group (p0,05), the amplitudes of N2 and P3 and the peak-to-peak amplitudes of P2-N2 and N2-P3 decreased significantly (p0,05).