Platin iyon baskılı polimer sentezi ve elektronik atıklarda uygulamaları
Synthesis of platinum ion imprinted polymer and applications in electronic wastes
- Tez No: 483439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN HAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1-(2-aminofenil) pirol, metakriloil klorür ve 4-Vinilpridin gruplarını içeren yeni bir platin(IV) iyon baskılı polimer sentezlendi. İki basamakta sentezlenen poli (pirolobenzometakrilamid-co-4-vinilpridin-co-divinilbenzen)(Pt-PVD) kopolimeri FT-IR ve elementel analiz ile karakterize edildi. Yüzey morfolojisi için SEM görüntüleri alındı. Sentezlenen polimer platinin katı faz ekstraksiyonu ile zenginleştirilmesinde adsorban olarak kullanıldı ve kantitatif geri kazanım için optimum şartlar belirlendi. Platin analizleri ICP-MS ile yapıldı. Pt-PVD baskılı polimer için optimum şartlar pH:4, elüent akış hızı: 1 mL.dk-1, örnek akış hızı: 1 mL.dk-1, elüent türü: 1M HCI:1% tiyoüre, elüent hacmi: 20 mL ve örnek hacmi:250 mL olarak belirlendi. Yöntemin gözlenebilme sınırı, zenginleştirme faktörü ve adsorpsiyon kapasitesi sırasıyla 22.45 μg.L-1, 12.5 ve 20.50 mg.g-1 olarak bulundu. Sentezlenen Pt(IV) iyon baskılı polimer kullanılarak geliştirilen yöntem cep telefonu (Nokia 3310) ve bilgisayar kartı örneklerine uygulandı.
Özet (Çeviri)
A novel platinum (IV) ion-printed polymer was synthesized containing 1- (2-aminophenyl) pyrrole, methacryloyl chloride and 4-Vinylpyridine groups. Copolymer of poly (pyrrolobenzomethacrylamide-co-4-vinylpyridine-co-divinylbenzene) (Pt-PVD) synthesized in two steps was characterized by FT-IR and elemental analysis and SEM images were taken for surface morphology. The synthesized polymer was used as an adsorbent in platinum enrichment and optimum experimental conditions were determined. The platinum analysis was performed with ICP-MS. Optimum conditions is pH: 4, eluent flow rate: 1 mL.min-1, sample flow rate: 1 mL.min-1, eluent type: 1M HCl: 1% thiourea, eluent volume: 250 mL for Pt-PVD imprinted polymer. Detection limit, enrichment factor and adsorption capacity of method were found to be 22.45 μg.L-1, 12.5 and 20.50 mg.g-1 respectively. The developed method that synthesized Pt (IV) ion-imprinted polymer was applied mobile phone (Nokia 3310) and computer card samples.