Anne sütünün osteopontin düzeyi ile maternal beslenme ve bebek sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Assessment of the relationship between osteopontin levels in breastmilk, maternal nutrition and health of the baby
- Tez No: 536474
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Osteopontin (OPN) glikozile bir fosfoproteindir. Matür anne sütündeki OPN düzeyini etkileyebilecek maternal faktörleri ve anne sütü OPN düzeyi ile yeni doğan sağlığı arasındaki olası ilişkiyi araştırmak amacıyla planlanan bu araştırmaya, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Sosyal Pediatri Ünitesi'nde takip edilen 85 birey katılmıştır. Bireylere genel özelliklerini ve sağlık durumlarını, besin tüketim sıklıklarını ve bebeklerinin genel özelliklerini değerlendirmeye yönelik anket formu uygulanmış, annelerin boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, beden kütle indeksi (BKİ) ile bebeklerin boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve baş çevresi ölçümleri alınarak kaydedilmiştir. Bireylerden anne sütü (5 mL) örnekleri alınmış ve bu süt örneklerinde ELISA yöntemi ile osteopontin analizi yapılmıştır. Anne sütünün osteopontin düzeyi ortalama 137,1±56,8 mg/L olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Osteopontin (OPN) is a glycosylated phosphoprotein. Eighty-five subjects who have their routine check-up visits at Hacettepe University Faculty of Medicine Ihsan Dogramaci Children's Hospital Social Pediatrics Unit participated in this study which aimed to examine OPN levels of mature breast milk and maternal factors that possibly affect OPN level and possible relations between breast milk OPN levels and newborn's health. A questionnaire was applied to evaluate general characteristics of subjects and their health status, food frequencies with amounts and general characteristics of infants and height and weight of mothers and height, weight and head circumference infants were recorded. Subjects were asked to breastfeed their babies (10 minutes average), then milk samples (5 ml) were taken in glass bottles (pyrex teflon covered glass bottle). Osteopontin analysis of milk samples were analysed by ELISA method. Osteopontin level of breast milk were determined as 137.1±56.8 mg/L. Breast milk osteopontin levels were higher in mothers who had vitamin D supplementation (p0.05).