Myastenia gravis hastalarında spinal stabilizasyon egzersizlerinin yorgunluk, kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve fonksiyonel kapasite üzerine etkisi
Effects of spinal stabilization exercises on fatigue, muscular strength, respiratory functions and functional capacity of patients with myasthenia gravis
- Tez No: 536476
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, Myastenia Gravis (MG) hastalarında spinal stabilizasyon egzersizlerinin yorgunluk, kas kuvveti, solunum fonksiyonları ve fonksiyonel kapasite üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Çapraz geçişli, randomize, tek kör olarak planlanan bu çalışmaya MG Fonksiyonel Değerlendirmesine göre evre II ve III'te olan MG hastaları dahil edilmiştir. Çalışma 4'ü kadın, 6'sı erkek olmak üzere 10 hasta ile tamamlanmıştır. Grup-1'deki hastalara, önce haftada 3 gün, 6 hafta spinal stabilizasyon egzersizleri uygulanmış, ardından 4 hafta dinlendirilmiş, sonrasında solunum egzersizleri, kalistenik egzersizler ve mat aktivitelerinden oluşan 6 haftalık ev programı verilmiştir. Grup-2'deki hastalara, önce içeriği aynı olan 6 haftalık ev programı verilmiş, ardından 4 hafta dinlendirilmiş, sonrasında haftada 3 gün olmak üzere 6 hafta spinal stabilizasyon egzersizleri uygulanmıştır. Her iki egzersiz programının başında ve sonunda değerlendirmeler yapılmıştır. Değerlendirmelerde; Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Görsel Analog Ölçeği, dinamometrik ölçümler, solunum fonksiyon testleri ve 6 dakika yürüme testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of spinal stabilization exercise on fatigue, muscular strength, respiratory functions and functional capacity in patients with myasthenia gravis (MG). The patients who were in Stage II and III according to the MG Functional Assessment were included in the study which was designed as cross-over, randomized, single-blind research. 10 patients (four women and six men) attended the study. The patients in Group 1 were given spinal stabilization exercises for three days a week for six weeks and they were made to rest for four weeks, and then they went through a six-week home-based program consisting of respiratory exercises, calisthenics and mat exercises. The patients in Group 2 were given the six-week home-based program with the same content and they were made to rest for four weeks and then they went through spinal stabilization exercises for three days a week for six weeks. Assessments were made both at the beginning and end of the two exercise programs. In the assessments, the Fatigue Severity Scale and the Visual Analogue Scale, dynamometric measurements, respiratory function test and six-minute walk test were used.