Genu varum deformitesi olan hastalarda ayak bileği ve kalça açılarının incelenmesi
Analysis of ankle and hip orientation angles in genu varum patients
- Tez No: 536511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gonartroz ve diz varusu sıklıkla bir arada bulunan durumlardır. Diz varusunun, eklem kıkırdağı incelmesi, proksimal tibial metafizin çökmesi ve bunlara ek olarak ligaman laksitesi nedeniyle olduğuna inanılır. Bu çalışmada varus dizin diğer eklemlerdeki etkisi ve varsa, sayılanlar dışındaki diğer bileşenlerini araştırmak ve aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada, Ocak 2005 - Ocak 2010 tarihleri arasında, varus gonartrozu nedeniyle YTO ameliyatı olmuş ve uygun şekilde çekilmiş ameliyat öncesi ortoröntgenogramları bulunan 164 hastanın 315 alt ekstremite ortoröntgenogramı incelendi. 53 hastanın KMY ölçümleri yapıldı. Yapılan istatistiksel değerlendirmelerde; varus dizlerde mLDFA açılarının varus yönünde artmış olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Gonarthrosis and genu varum almost constantly coexist. It's usually believed that, knee varus is consequence of joint cartilage degradation, collapse of tibial metaphyisis, and ligament laxity. In this study, it's been intended to evaluate the effect of knee varus on neighboring joints and to find out the other components and relations of it if exist. 315 lower extremity orthoroentgenograms of 164 patients who had undergone HTO operation between 2005 and 2010 has been evaluated. BMD scans of 53 patients have been gathered. Statistical analysis of those data showed that; in varus knees mLDFA increases and thus distal femoral joint orientation shows less valgus. The effect of mLDFA on mTFA is almost the same as MPTA. Both together; they explain 52.2% of variance in mTFA.