Diyarbakır bölgesinde diyareli kedilerde tritrichomonas foetus'un insidansının araştırılması
An investigation of the incidence of tritricomanas fetus in diarrhea cats in D iyarbakir region
- Tez No: 536516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKIN KOÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Diyarbakır Bölgesinde kronik ve tekrarlayan diyareli kedilerde T. foetus'un insidasının ortaya konularak; hastalığın bölgedeki durumunun belirlenmesi, hasta kedilerin tedavilerinin yapılması ve hastalığın profilaksisine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Diyarbakır bölgesinde diyareli kedilerde Tritrichomonas foetus'un (T. foetus) insidansının araştırılması amaçlanmış olup çalışmanın materyalini ise Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Servet SEKİN Polikliniği'ne getirilen ve klinik olarak tekrarlayan kronik diyare, anal bölgede ağrı, iltahaplanma ve topaklanma tespit edilen ve hibir tedavi uygulanmayan 30 kedi oluşturdu. Gelen hastaların rutin klinik muayeneleri yapıldıktan sonra kan ve dışkı numuneleri alındı. Kan numuneleri ise bekletilmeden hematolojik ve biyokimyasal analizleri yapıldı. Alınan dışkı numunelerinin tanı amacıyla Inpouch TF Feline kültürü ve PZR analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmanın materyalini oluşturan kedilerde, klinik olarak tekrarlayan kronik diyare, anal bölgede ağrı, iltahaplanma ve topaklanma olduğu tespit edildi. Hematolojik olarak kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında WBC, granülosit, PLT, HCT, RDW, PCT, eozonofil yüzde miktarındaki artış ile lenfosit, PDW ve MCH değerlerindeki düşüş kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel önemli bulunmadı. Biyokimyasal olarak amilaz ve lipaz değerlerine bakıldı. Serum amilaz değerindeki artış ile lipaz değerinde ise düşüş istatiksel tespit edildi ancak kontrol gurubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak önemli bulunmadı (p>0.005). Diyarbakır bölgesinde söz konusu 30 kediden alınan dışkı örnekleri Inpouch TF Feline kültür test ve polimeraz zincir reaksiyonun (PZR) yöntemleriyle incelendi ve örneklerin hiçbirinde T. foetus yönünden pozitiflik saptanmadı. Sonuç: Sonuç olarak kronik ve tekrarlayan diyare olgularında T. foetus'un rolünün varlığı ile ilgili bir bulgu elde edilmemiş olup daha verimli sonuç alınabilmesi için örnek sayısının artırılarak yeni çalışmaların yapılmasının faydalı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to reveal the role of Tritrichomonas foetus in chronic and recurrent diarrhea of cats. Material and Method: In our study, diarrheal cats in Diyarbakır were examined for clinical, hematological and biochemical analyzes. Inpouch TF Feline culture and PCR analyzes were performed to identify the stool samples. Blood analyzes performed hematological and biochemical analyzes without waiting. Results: The cats had clinically recurrent chronic diarrhea, analytical pain, intolerance, and clumping. Hematologically, with the control group found that there is statistically significant between WBC, granulocyte, PLT, HCT, RDW, PCT, the number of centers at the annual center of eosonophils, found between lymphocytes, PDW and MCH. Amylase and lipase levels were determined biochemically. The value of the amylase alue and the value of lipase were not statistically significant. Stool samples from 30 cats in Diyarbakır were examined by Inpouch TF Feline culture test and polymerase system reaction (PCR) methods and positivity was not determined for T. foetus. Conclusion: As a result, there was no result of the presence of T. foetus in chronic and recurrent diarrhea cases. We believe that it will be beneficial to increase the number of samples and to make new studies in order to get more efficient results.