Yoğun bakımda izlenen çocuklarda mortalite riskinin belirlenmesi: pım, prısm ve modifiye apache ıı skorlamaları
Determination of mortality risk in intensive care children: Pim, prism and modified apache ii scores
- Tez No: 536532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde yatan hastaların klinik durumlarını ve prognozlarını nesnel olarak değerlendirmek ve yoğun bakım ünitelerinden en yüksek verimi alabilmek amacıyla çok sayıda skorlama yöntemi kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, çocuk yoğun bakım ünitemizde bir yıl boyunca izlenmiş hastalarda Pediatric Risk of Mortality(PRISM) ve Pediatric Index of Mortality (PIM) skorlarının mortaliteyi belirlemedeki güvenilirliğini ve geçerliliğini araştırmak, bu skorlama sistemleri ile pediyatrik yaş grubuna göre modifiye ettiğimiz APACHE II (Acute Physiological and Chronic Health Evaluation Score II) skorlama sistemini karşılaştırmaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışma, çocuk yoğun bakım ünitesinde bir yıllık dönemde izlenen 1 ay-16 yaş arası 250 hasta üzerinde yapılmıştır. PRISM, PIM ve modifiye APACHE II skorlama sistemlerinin potansiyel mortalite riskini belirlemedeki becerisi üç farklı yaş grubuna göre değerlendirilmiştir (1-12 ay, 13-60 ay ve 61 ay ve üzeri). Bulgular: Çalışmamızda, gerçekleşen ölüm oranı %34.4 iken PIM mortalite skorlama sisteminde beklenen ortalama ölüm riski %16.6, PRISMde %21.5 ve modifiye ettiğimiz APACHE IIde ise %37.6 olarak bulundu. Uyguladığımız üç mortalite skorlama sisteminin değerlendirilmesinde, beklenen ortalama ölüm riski, standardize mortalite oranı (SMR) ve ROC analizi sonuçları ile her üç yaş grubunda da, ölüm oranını en iyi tahmin eden sistem modifiye APACHE II mortalite skorlama sistemi olmuştur. Sonuç: Farklı özelliklere sahip çocuk yoğun bakım ünitelerini de içeren çok merkezli çalışmalar ile çocuk yoğun bakımlar için daha verimli bir skorlama sistemi oluşturulabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Several scoring systems are being used in order to objectively evaluate the clinical conditions and the prognosis of the patients who are hospitalized in the intensive care units and to be able to use the intensive care units efficiently. The aim of this study is to investigate the availability and reliability of Pediatric Risk of Mortality (PRISM) and Pediatric Index of Mortality (PIM) scores in determining mortality in the patients who were monitored in our pediatric intensive care unit during one year and to compare APACHE II (Acute Physiological and Chronic Health Evaluation Score II) scoring system modified for pediatric age group with these scoring systems. Material and Methods: This study was performed on 250 patients aged between 1 month- 16 years who were monitored in the pediatric intensive care unit for a period of one year. The ability of PRISM, PIM and APACHE II scoring systems on determining potantial mortality risk was evaluated in three different age groups (1-12 months, 13-60 months and above 61 months). Results: In our study, the mortality rate was found as 34.4% while the average expected risk of death was found to be 16.6% in PIM scoring system, 21.5% in PRISM and 37.6% in modified APACHE. When assessed these three mortality scoring systems, the modified APACHE II scoring system was the most successful in theprediction of death rates of all three age groups in terms of the expected average mortality risk, SMR and the results of ROC analysis. Conlusion: We suggest that a new and more efficient scoring system can be composed by planning multicentered studies including pediatric intensive care units with different features.