Esansiyel hipertansiyonlu hastaların tedaviye uyumu ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between treatment adaptation and life satisfaction of patients with essential hypertension
- Tez No: 536541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma esansiyel hipertansiyon hastalarının yaşam doyumu ve tedaviye uyumunu etkileyen faktörleri, tedaviye uyum ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmaya; 01.12.2016-30.06.2017 tarihleri arasında Aydın Devlet Hastanesi Kardiyoloji Kliniği ve Polikliniğine başvuran en az altı aydır esansiyel hipertansiyon tanısı almış, antihipertansif ilaç kullanan, bilişsel işlevleri etkileyecek rahatsızlık veya hastalığı olmayan, 18 yaş ve üzeri, iletişim kurabilen ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 774 hasta oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra yüz yüze görüşme yöntemiyle, hasta dosya kayıtları ve bilgisayar veri kayıtları incelenerek toplanmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan“Hasta bilgi formu”,“İlaca bağlılık/Uyum Öz-Etkililik Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov Simirnov Normallik Testi, Bağımsız gruplar Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans analizi, Pearson korelasyon analizi istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hastaların %31' i 65-74 arası yaş grubunda, %51,6' sı kadın, %76,1' i evli, %56,7' si ilköğretim mezunu, %88,2' sinin sosyal güvencesi bulunmakta, %42,5' i ilçede yaşamakta, %38,5' i emekli, %81' i çekirdek aile yapısına sahip, %53,2' sinin, geliri giderine denk, %81,7' sinin herhangi bir zararlı alışkanlığı bulunmamaktadır. Esansiyel hipertansiyonlu hastaların yaşam doyumu ölçeği puan ortalaması 20,87; ilaca bağlılık/uyum öz-etkililik ölçeği puan ortalaması 64,57 olarak bulunmuştur. Yaş, medeni durum, sosyal güvence, yaşadığı yer, aile tipi, gelir durumu değişkenlerinin yaşam doyumunu etkilediği (p0,05). Yaş, öğrenim durumu, sosyal güvence, yaşadığı yer, meslek, zararlı alışkanlık durumunun tedaviye uyumu etkilediği (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a descriptive study in order to investigate the factors affecting treatment adherence and the relationship between life satisfaction and treatment adherence. The sample of the study consisted of 774 patients who admitted to the Cardiology Clinic and Polyclinic of the Aydın State Hospital between the dates of 01.12.2016 and 30.06.2017, who were diagnosed with essential hypertension for at least six months, who had neither disorder nor disease that affect cognitive functions. The data were collected by face to face interview method and by reading patient files and computer records. The“Patient Information Form”,“Drug Adherence/Self-Efficacy Scale”and“Life Satisfaction Scale”which were prepared by the researcher, were used for data collection. The following statistical methods were used to evaluate the data of the study: Descriptive statistics, Kolmogorov Simirnov Normality Test, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Pearson Korelasyon. 31% of the participated were in the 65-74 age group; 51.6% of them were female; 76.1% of them were married; 56.7% of them were primary school graduates; 88.2% of them had social security. 42.5% of them live in the district; 38.5% of them were retired; 81% of them had nuclear families; the in comes of %53.2 of them were equal to their expenses; 81.7% of them had no harmful habit. The mean score of the patients with essential hypertension on the life satisfaction was 20.87 while their mean score on the drug adherence/self-efficacy scale was found to be 64.57. The variables of age, marital status, social security status, place of residence, family type, in come status affected the life satisfaction of the patients (p0.05). The variables of age, education level, social security status, place of residence, occupation status, harmful habit status affected the patients' treatment adherence (p0.05).