Vücudu saran spor giysilerin termofizyolojik konfor özelliklerinin incelenmesi
Investigation on thermophysiolocigal comfort properties of next to skin sportswears
- Tez No: 536543
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Sports, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek elastan oranı içeren örme kumaşlar kullanarak elde edilmiş sportif giysilerin termofizyolojik konfor özellikleri sübjektif ve objektif ölçümlerle incelenmiş, elde edilen anket verileri ve objektif ölçüm sonuçları değerlendirilerek bir termal konfor indeksi oluşturulmuştur. Termofizyolojik konforun tahminlenmesi için kullanılabilecek termal konfor indeksinin, gerçekleştirilen sübjektif giyim denemeleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Vücudu saran spor giysiler, vücut derisi ile etkileşim içinde hareket etmekte olup kumaş ile vücut arasındaki hava tabakası en aza inmektedir. Bu durum da kumaşın termofizyolojik özelliklerinin genel konfor üzerinde daha etkili olmasına neden olmaktadır. Üretilen spor giysilerin termofizyolojik konfor özellikleri belirlenen test protokolüne uygun olarak sıcaklığı ve bağıl nemi kontrol altında tutulan laboratuvar koşullarında seçilen gönüllülerin katılımıyla giyim denemeleri ile test edilmiş ve kumaşlara ait objektif ölçüm sonuçları kullanılarak elde edilen termal konfor indeksi değerleri ile karşılaştırılmıştır. Sübjektif değerlendirmelerin alınabileceği yöntem olan giyim denemelerinde birçok sınırlamalar vardır. Güvenilir sonuçlar almak için çok sayıda katılımcıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu şekildeki bir ölçüm, araştırmacılar ve katılımcılar için maliyetli, yorucu ve zaman alıcıdır. Değişen insan vücudu fizyolojisi ve vücut ölçüleri, ölçümlerin doğruluğunu ve tekrar edilebilirliğini etkilemektedir. Bu doğrultuda çalışmamızda, kumaşın fiziksel ve mekanik özelliklerinin tespiti ve sanal giyim denemesi yazılım sistemlerine tanımlanması yoluyla giysilerin vücut üzerindeki kumaş davranışları modellenmiştir. Ayrıca giysinin vücut üzerindeki kumaş yüzde uzamaları ve termal transfer performansları arasında ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçların, araştırmacıların ve üreticilerin ilgisini çeken, Ar-Ge çalışmalarına açık, yenilikçi bir alan olan spor giysilerinin termofizyolojik konforunun geliştirilmesi ve modellenmesi çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thermophysiological comfort properties of sporty garments obtained by using knitted fabrics with high elastane ratio were examined with subjective and objective measurements. A thermal comfort index was established by evaluating survey datas and objective measurement results. The relationship between subjective clothing experiments and thermal comfort index to be used for estimating the thermophysiological comfort was investigated. Next to skin garments acts in interaction with the body skin and the air layer between the fabric and the body is minimized so it causes the thermophysiological properties of the fabric to be more effective on the overall comfort. The thermophysiological comfort characteristics of the sports garments produced were tested with clothing tests with the participation of the selected volunteers in temperature and relative humidity controlled laboratory conditions in accordance with the determined test protocol and compared with thermal comfort index values derived from the objective measurement results of the fabrics. There are many limitations in clothing trials, which are the method by which subjective assessments can be obtained. A large number of participants are needed to obtain reliable results. Such a measurement is costly, tiring and time consuming for researchers and participants. Changing in human body physiology and body measurements affect the accuracy and repetition of measurements. In this study, the fabric behaviors of clothes on the body were modeled by the virtual garment try-on software, by determining and entering the mechanical properties of the fabric into the system. In addition, the relationship between percent of fabric elongation on body and thermal transfer performance was examined. The results are expected to contribute significantly to the development and modeling of thermophysiological comfort of sportswear, an innovative field open to R&D studies, which are challenging for researchers and producers.