Diyabetli hastaların diyabetik komplikasyon durumlarının değerlendirilmesi ve hastalıkları hakkında bilinç düzeyleri
  1. Tez No: 536544
  2. Yazar: MAHMUT ONUR ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: Günümüzde sıklığı giderek artan Tip 2 Diabetes Mellitus (DM) pandemik bir hastalık haline gelmiştir. Diyabet ve diyabetin neden olduğu komplikasyonlar, hastanın hayat kalitesini ileri derecede etkilemesinin yanında ülkelerin ekonomisine de ciddi yük getirmektedir. Bu çalışmada hastaların diyabet komplikasyoları hakkında bilgi düzeyini ölçmeyi ve çeşitli demografik özelliklerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, gözlemsel tanımlayıcı olarak yapılan çalışmamıza SBÜ Haseki SUAM Bağcılar Eğitim ASM'mize kayıtlı 407 diyabet hastası arasından Ekim 2018 –Şubat 2019 tarihleri arasında merkezimize başvuran 201 diyabet hastası dâhil edilmiştir. Tarafımızdan hazırlanan anket formu yüz yüze görüşülerek dolduruldu. Kişilerin sosyodemografik özellikleri, diyabetik komplikasyonlar hakkında bilinç düzeylerini ölçen anket uygulanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programında tanımlayıcı istatistiksel metotlar ile Mann Whitney U testi ve Ki Kare testleriyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Nowadays, the prevalence of Type 2 Diabetes Mellitus (DM) has become a pandemic disease. Diabetes and diabetic complications are not only highly affecting the quality of life of the patient, but also bring a serious burden on the economy of countries. In this study; The aim of this study was to evaluate the level of knowledge about diabetes mellitus and to investigate the relationship between the demographic characteristics of the patients. Material and Method: In our study, which was conducted as a single center, observational descriptor, 201 diabetes mellitus patient who was admitted to our center between October 2018 and February 2019 was included among 407 diabetes patients enrolled in our SBU Haseki SUAM Bağcılar Education ASM. The questionnaire prepared by us was completed by face to face interviews. The questionnaire was used to measure the level of awareness about the sociodemographic characteristics and diabetic complications of the patients. Data were analyzed with descriptive statistical methods and Mann Whitney U test and Chi-Square tests in SPSS 15.0 program.