Modeling diesel oxidation catalyst exhaust gas temperatures using long short-term memory recurrent neural networks
Dizel oksidasyon katalizörünün egzoz gaz sıcaklıklarının lstm rnn kullanarak modellenmesi
  1. Tez No: 536550
  2. Yazar: MAHDI ABDELAZIM ABDALLA ELHAG MAHDI ABDELAZIM ABDALLA ELHAG
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SELÇUK ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde sensörler, yüksek performans ve daha az emisyon ihtiyacı nedeniyle güç aktarma mühendisliği (powertrain engineering) ve egzoz arıtma sistemleri (exhaust aftertreatment systems) için çok önemlidir. Ayrıca dizel oksidasyon katalizörlerinde giriş ve çıkış sıcaklık sensörlerin modellerinin kalibre edilmesine kadar araçta monta edilir. Sonra müşteri versiyonunda çıkarılırır. Diğer durumlarda aracı, katalizördeki sensörleriyle beraber tüketiciye teslim edilir. Modelleme süreci hem motor hem de şasi dinamometreleri gerektirdiği için hem pahalı hem de uzun zaman tüketmektedir. Öte yandan, yüksek hassasiyet olan sensörler pahalıdır. Ayrıca ekstra hata algılama ve arıza tespit fonksiyonları gerektirir. Bu modeller, oksidasyon katalizör verimliliğinin dizel rejenerasyon sırasında hesaplanması için kullanılmaktadır. Bu iki sıcaklık değerlerin arasıdakı fark ne kadar büyükse oksidasyon katalizörü o kadar verimli olur. Verimlilik, katalizörün yaşlanma seviyesini ve CO emisyon miktarını belirler. Emisyon resmi kurallarına göre CO'nun izlenmesini zorunlu kılındığı için dizel katalizörün verimliliği kontrolü yapılması gerekmektedir. Son birkaç yılda, makine öğrenmesi birçok sektör için uygulanabilir hale geldi. Tekrarlayan sinir ağları (RNN) geliştirilmesinden sonra, dil modelleme, otomatik çevirisi, resim yorumlama, el yazısı üretimi ve soru cevaplama uygulamalarında yaygın olmaktadır. Daha sonra, uzun kısa-süreli hafıza ağları (LSTM), tekrarlayan sinir ağların uygulamalarına zaman serisi tahmini ve karmaşık doğrusal olmayan modellemeyi içeren gradient kaybolma ve patlama problemleri için bir çözüm önermiştir. Bu çalışmanın amacı uzun-kısa süreli bellek ağları (LSTM) kullanarak dizel oksidasyon katalizörünün üst ve alt akış sıcaklıkları için bir model geliştirmektir. Motor sensörlerinden ve aktüatörlerin konum geri beslemesinden ölçümler alıp LSTM modelin eğitimi için kullanıldı. Yeterli eğitimden sonra oksidasyon katalizörünün giriş ve çıkış sıcaklıkları tahmin edildi. Kullanılan eğitim verileri AVL tarafından sağlandı.
Özet (Çeviri)
Nowadays sensors are essential in powertrain engineering and exhaust aftertreatment systems due to the increasing need for high performance and fewer emissions. However, cost increases proportionally with the number of sensors in the vehicle. Mostly in diesel oxidation catalysts, the upstream and downstream temperature sensors are attached to the vehicle until their models get calibrated then removed in the end-user version. In some other cases, the vehicle is delivered to the consumer containing those sensors. The modeling process is both extravagant and time-consuming as it requires engine and chassis dynamometers. On the other hand, accurate sensors are expensive and require extra plausibility diagnoses and coherence monitoring. The importance of those models come from the truth that the oxidation catalyst efficiency is calculated from the difference between the downstream and upstream temperature sensor measurements in the time of diesel regeneration. The greater the difference is, the more efficient the oxidation catalyst becomes. Concretely, efficiency determines the aging level of the catalyst and yet, the amount of CO emission. As another reason for temperature models, the emission regulations obligate the monitoring of CO. Also, the other exhaust after-treatment system components use those models as inputs to calculate their efficiencies. In the past few years, deep structured learning became applicable for many sectors. After the development of the recurrent neural networks, language modeling, machine translation, image captioning, handwriting generation, and question answering became the most common applications. Later, the long short-term memory networks have proposed a solution to the gradient vanishing and exploding problem which included time series prediction and complex nonlinear modeling to the applications of recurrent neural networks. The purpose of this study is to develop a model for the diesel oxidation catalyst upstream and downstream temperatures by using long-short term memory networks. Measurements from engine sensors and actuators position feedback were recorded from a vehicle and used as training and validation data. After enough training, the model was utilized to evaluate and predict the modeled oxidation catalyst upstream and downstream temperatures. The training data used was supplied by AVL as well as the post-processing environment.