01.01.2007- 31.12.2007 tarı̇hlerı̇ arasında hastanemı̇ze başvuran zehı̇rlenme olgularının ı̇ncelenmesı̇
Evaluation of poisoning cases admitted to our hospital between 01.01.2007 - 31.12.2007
  1. Tez No: 536549
  2. Yazar: MELİKŞAH KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÜLKER ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada Dr. Sami Ulus Kadın-Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran zehirlenme olgularının epidemiyolojik özellikleri incelendi. 2007 yılında başvuran 607 olgu çalışmamıza dahil edildi. Sonuçlar sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler için sayı olarak ifade edildi. Hastanemizde, 2007 yılında hem toplam başvuru sayılarında hem de zehirlenme olgularında artış olduğu izlenmiştir. 6 yaş altındaki olgular değerlendirildiğinde erkek olguların daha sık olduğu görülmüştür. İntihar amacı ile gerçekleşen zehirlenme olgularında ise kız çocuklarının çoğunlukta olduğu ve bunların büyük kısmının ilaç ile gerçekleştiği görülmüştür. Zehirlenmeler en sık 2-3 yaş grubunda ve ilbahar mevisimde gerçekleşmiştir. Zehirlenmelerin büyük kısmı kaza sonucu ve tarımsal-endüstriyel ürünler ile gerçekleşmiştir. Önceki yıllar ile karşılaştırıldığında ev temizlik ürünleri ve besinler ile gerçekleşen zehirlenmelerde artış olduğu görülmüştür. Karbonmonoksit zehirlenmesi, kış ve bahar aylarında görülmüştür. Zehirlenme olgularının yaklaşık yarısının başvuru anında asemptomatik olduğu görülmüştür. En sık görülen semptomlar ise kusma, letarji, mide bulantısı ve karın ağrısıdır. Olguların yine yaklaşık yarısının zehirlenme sonrası ilk 2 saatte hastaneye başvurdukları görülmüştür. Çalışmamızda hastalara en sık genel izlem, monitarizasyon ve oksijen tedavisinin uygulandığı saptanmıştır. Olgularımızın 3/4'ü ya ayaktan tedavi edilmiş ya da 1 gün ve 1 günden daha kısa sürede taburcu edilmiştir. Çalışmamızda 1 olgu exitus ile sonuçlanırken, 2 olgu ise sekelli iyileşmiştir. Zehirlenme olgularında geçmiş yıllara kıyasla günümüzde daha olumlu sonuçlar elde edilmekle birlikte zehirlenmeler halen daha çocukluk çağının önemli sorunları arasındadır. Bu nedenle birincil sorumluluk ailelerin olmakla birlikte, sağlık kuruluşlarına, basın-yayın organlarına ve okullara da görev düşmektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract In this study epidemiological characteristics of intoxicated cases admitted to Dr. Sami Ulus Education and Research Hospital were investigated. 607 patients were included into the study in 2007. Results were expressed as Mean and Standard deviation for the continuous variables and frequency for categorical variables. Both the number of patients admitted to our hospital and number of intoxicated patients has been increased in 2007. When the cases lower than 6 ages were considered, it was observed that male patients are more than female patients. Female patients are more common and largely part of these was realized by drug in the intoxicated cases with suicidal. Intoxications were commonly occurred in the 2-3 aged groups and in the spring months. In addition, it was accidentally realized by agro-industrial product. As compared to previous years, it was observed that intoxication based on household cleaning products and food increased. İntoxication with carbon monoxide was found more common in autumn and winter seasons. Almost half of the intoxication cases have been asymptomatic on the admission time. The most common symptoms are vomiting, lethargy, nausea and abdominal pain. About half of the cases were admitted to hospital in the first 2 hours after intoxication. The most common attempts in our study are monitoring and oxygen treatments. About 75% of the cases were either standing treated or discharged from the hospital in one day. One of the cases was exitus and 2 of have been recovered with sequela. As compared to previous years, more positive results has been achieved for intoxication cases nowadays, however intoxication is still one of the major problems in childhood. Therefore, parents are primarily responsible for taking preventive measures; in addition health organizations, media and schools also should contribute to parents.