Development of an integrated solution for production planning in a yarn production plant
Bir iplık üretim tesisinde üretim planlaması için entegre bir çözüm geliştirılmesi
- Tez No: 536559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP DİDEM UNUTMAZ DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde tekstil firmalarında müşteri talebini en düşük maliyetle karşılamak, yö-neticilerin en önemli konulardan biridir. Gelişmekte olan teknoloji dünyasında, orga-nizasyonlar müşteri beklentilerini ve ürün çeşitliliğini artırmak için etkin çözümlerin nasıl ele alınacağı üzerine çalışmaktadırlar. Bu nedenle firmalar, artan rekabet ve teknolojideki hızlı değişimler ile işlevsel görevler için uygun maliyetli çözümler araştırmaktadır. Bilgisayar sistemleri ve yazılımları tarafından desteklenen üretim planlaması bu çözüm stratejilerinin bir parçası haline gelmiştir. Bu çalışmada reel bir iplik üretim şirketi için üretim planlama yazılımı hazırlanmıştır. Öncelikle, birkaç tahmin yöntemiyle geçmiş veriler kullanılarak talep tahminleri geliştirilmiş ve mini-mum hata üreten yöntem seçilmiştir. Ardından, belirli kısıtlar ile toplam karı (toplam maliyeti en aza indirgemek) maksimize etmek için matematiksel bir model oluştu-rulmuştur. Sistemi çalıştırmak için gereken tüm işlemleri yönetmek için bir ara yüz geliştirilmiştir. Ara yüz tasarımı için Java programlama dili kullanılmıştır. Geliştirilen yazılım, ilgili verilerin ERP sisteminden alınabilmesi ve matematiksel modelin Gurobi Optimizasyon programına aktarılma işlemini kolaylıkla sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlar, duyarlılık analiz raporuna göre değerlendirilmiştir. Sonuçlar, seçilen ürünler için önerilen üretim planlamasının yıllık kârı artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, satisfying customer demand at an optimal cost is one of the most im-portant subjects for the textile market. In the developing world of technology, com-panies are working on how to handle effective solutions to increase customer expec-tations and product diversity. Therefore, the firms have been researching for cost effective solutions for their operational tasks, with the increasing competition and the rapid change in technologies. Production planning supported by computer systems and software has become part of these solution strategies. In this thesis, model was set up firstly, then a production planning software was designed for a real yam pro-duction company. Firstly, the demand forecasts are produced by using historical data with several forecasting methods and the method that produces the minimum error is selected. Subsequently, a mathematical model is established to maximize the total profit (minimize the total cost) under certain constraints. An interface was also de-veloped to manage all of the operations required to run the system. Java programming language was used to design the interface. The developed software is capable of retrieving the related data from the ERP system of the company and capable of exporting the mathematical model to Gurobi Optimization solver and importing the results. The obtained results were evaluated by considering sensitivity analysis report. Results indicated that, the annual profit for selected products increased by proposed production planning.