Parabolik güneş kolektörlerinde enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of parabolic trough collectors
  1. Tez No: 536585
  2. Yazar: FEYZULLAH MERTKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma kapsamında bir parabolik güneş kolektörünün enerji ve ekserji analizleri teorik olarak gerçekleştirilmiştir. Öncelikle, termodinamik analizlerin gerçekleştirilebilmesi için gerekli denklemler verilmiş ve bilgisayar programında hesaplama algoritmaları oluşturulmuştur. Daha sonra oluşturulan modelin hesaplarının geçerliliğinin test edilebilmesi için deneysel testler ile kontrolü yapılmıştr. Son olarak geometrik olarak belirlenen bir parabolik güneş kolektörünün, enerji ve ekserji analizlerinin uygun olarak yapılabilmesi için bir sentetik yağ, erimiş tuz ve hava akışkanları kullanılmıştır. Ayrıca hava akışkanı, atmosfer basıncında ve 100 bar basınçta olmak üzere iki farklı basınçtaki varyasyonları kullanılmıştır. Böylelikle sıvı ve gaz akışkanların arasındaki farklar termodinamik olarak incelenirken, diğer yandan da havanın farklı basınçlarındaki termodinamik özellikleri de analiz edilmiştir. Sonuç olarak, sıvı akışkanların havaya göre, enerji performansının daha iyi olduğu gösterilmiştir. Ek olarak sıvı çalışma akışkanları, özelllikle 315 °C'den sonraki giriş sıcaklığından sonra, ekserji performanslarının da havaya kıyasla daha iyi performans sergilediği görülmüştür. Ayrıca, havanın atmosfer basıncından 100 bar basınca yükseltilmesi ile havanın termodinamik özelliklerinde iyileşmeler olmuştur ve böylelikle ekserji ve enerji performanslarında artışlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, energy and exergy analysis of a parabolic solar collector has been investigated theoretically. First of all, the necessary equations have been given to perform thermodynamic analyzes. Afterwards, computational algorithms model have been created in the computer program. Then, in order to test the validity of the calculations, the model was tested by experimental tests. Finally, in order to perform energy and exergy analysis appropriately, two liquid working fluids synthetic oil and molten salt and a gas working fluid air was used. In addition, the air was used at two different pressures at atmospheric pressure and 100 bar. Thus, while the differences between the liquid and gas fluids were examined thermodynamically, the thermodynamic properties of the air at different pressures were also analyzed. As a result, it has been shown that liquid fluids exhibit higher energy efficiency to the air. Moreover, after the inlet temperature 315 °C exergy performance of liquid fluids are better than the air. In addition, there has been an improvement in the thermodynamic properties of the air by raising the pressure of the air from atmospheric pressure to 100 bar.