Bornova ekolojik koşullarında bazı anason hatlarının verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristic of some anise lines in Bornova ecological conditions
- Tez No: 536595
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, Bornova ekolojik koşullarında seçilmiş bazı anason hatlarının bazı verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre dört tekerrürlü olarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında, 2017 yılı yetiştirme döneminde yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak, dört farklı kökenli seçilmiş 11 adet hat kullanılmıştır. Araştırmada, bitki boyunun 42.00-49.00 cm, bitkide dal sayısının 5.25-8.75 adet/bitki, meyveli dal sayısının 5.02-6.22 adet/bitki, şemsiye sayısının 6.5-11 adet/bitki, bin tane ağırlığının 3-4 g, biyolojik veriminin 184.50-270.25 kg/da, tohum veriminin 77.62-110.83 kg/da, hasat indeksinin %36.5-47.5, uçucu yağ oranının %2-3 aralığında olduğu tespit edilmiştir. Agronomik ve verim özellikleri bakımından 164, 150 no'lu hatlar ve Çeşme kökenli 31 no'lu hat, uçucu yağ oranı bakımından ise Madrid, Özel Sektör, Çeşme ve Suriye kökenli 213, 146, 31 ve 51 no'lu hatlar en yüksek değerlere sahip olmuşlardır. Çalışma sonucunda, verim ve kalite özellikleri bakımından seçilen üstün hatlar ileride yapılacak anason tohum ıslah çalışmalarında materyal olarak kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
Present research was conducted to determine some agronomic and technological properties of selected anise lines in Bornova ecological conditions. Randomized complete block design was used with four replications in the research area of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ege University in 2017. As the material, selected eleven anise lines of four different origin were used. In current research; plant height (42.00-49.00 cm), number of branches/plant (5.25-8.75), number of fruit branches/plant (5.02-6.22), number of umbel/plant (6.5-11.62), 1000-seed weight (3-4 g), biological yield (184.50-270.25 kg/da), seed yield (77.62-110.82 kg/da), harvest index (36.5-47.5%) and essential oil ratio (2-3%) were determined. Highest values for all agronomic and yield attributes were shown by three lines (164, 150 and 31). Whereas in terms of essential oil ratio, lines (213, 146, 31 and 51) Madrid, Private Sector, Çeşme and Syria origins possessed highest values. In future anise breeding programs, selected superior lines in terms of yield and quality attributes can be used as a source material.