Bireylerin sosyal medyadaki kimlik profillerinde toplumsal cinsiyet farklılıkları: Afganistan ve Türkiye facebook kullanıcıları üzerinde karşılaştırmalı biranaliz
Individual' social media identity profiles gender daffiness: A comparative analysis on facebook users of Afghanistan and Turkey
  1. Tez No: 536596
  2. Yazar: LAILY HABIB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR AYDOĞDU KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada sosyal medyada temsil edilen sahte kimliklerin Toplumsal Cinsiyet bağlamında değerlendirilerek, Afganistan ve Türkiye'de Facebook kullanıcıları üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Afganistan ve Türkiye modernleşme sürecinin farklı aşamalarında olan gelişmekte olan toplumlar olarak incelenmektedir. Söz konusu ülkelerin mevcut geleneksel ve modern toplumsal değerleri, yaşayan kişilerin kimliklerini oluşturmakta önemli rol oynamaktadır. Bu yüzden önce toplumdaki farklar belirlenmektedir. Geleneksel toplumlardaki insanlar günümüzde de aile ve yerel kültürlere bağlı olarak yaşamaktadırlar. Dolayısıyla geleneksel ülkelerde toplumları etkileyen herhangi bir değişim, halk tarafından hızla kabul edilmemektedir. Ancak bu durum ülkelerin modernleşme seviyelerine göre değişmktedir. 21. yuzyılda sosyal medya, küreselleşme sürecini destekleyen araç olarak bütün ülkelerde yayınlaşmıştır. Teknolojik değişimler insanların hayatında büyük değişimlerin yaşanmasına sebep olmuştur. İlk olarak İnternet teknolojisi insanlara olumlu destek olarak yansımış, ancak insanlar düşünce, yaşam tarzı, kültür, dini inançları ve ülke durumu açısından farklı toplumda bulunduklarından, teknoloji kullanımında da büyük farklılıklar görülmektedir. Bu nedenle yeni bilgi teknolojileri herkesin hayatında yararlı olmamıştır. Günümüzün postmodern dönem koşullarında kimlik kavramları da değişmiştir. Postmodern dönemin bir özelliği, kimliklerin aniden değişimi ve yenilenmesidir. Teknolojiler ve sosyal medya bu kimlik yenileme sürecine kolaylık sağlamaktadır. Günümüzde, Facebook, kullanılarının kimliklerini her türlü etkilemektedir. Sanal kimlikler gerçek kimliklerden farklı olarak ortaya çıkmaktadır. Sanal ortamlardaki sahte hesaplar çoğu araştırmaların odak noktası haline gelmiştir. Bu çağın kimlik krizinde önemli nedenlerinden biri olan sosyal medya, hukuki açıdan büyük problemlere sebep olmuştur. Sosyal medya kullanımının yaygınlaşmasıyla birçok ülke de sahte kimlik kullanımı söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada; Afganistan ve Türkiye'deki sahte kimlik oluşturma nedenleri, cinsiyet farklılıkları ve etkileri incelenmektedir. Araştırma sonucunda, diğer ülkelerde olduğu gibi Afganistan ve Türkiye'de de bazı Facebook kullanıcılarının sahte kimlikleri bulunmakta ve sahte hesap oluşturma nedenlerinin farklılaştığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research gender has been evaluated in the context of social media and fake identity by Facebook users between Afghanistan and Turkey. Thus in the thesis, Afghanistan is considered as a traditional society and Turkey as an advanced society. Societies and community values play an important role in establishing the identities of people living in society at all times and everywhere. Therefore, the differences in society are determined first. People in traditional societies are living with family and local cultures. As a result, any change affecting the societies in the traditional countries is not accepted by the public. However, the situation is different in developing countries. In the 21st century, social media was growing in all countries as a supporting tool for process of globalization. Technological developments have caused great changes in people's lives. Initially internet had been reflected as a positive support to the world, but through time it has become evident that some people and organizations started to abuse the newly found technology negatively for manipulating thoughts, lifestyles, cultures, religious beliefs and country status. Therefore, new information technologies have not been useful in everyone's life. Postmodern period started with the development of technologies. Identity concepts have also changed in the new period. One feature of the postmodern period is the sudden change and renewal of identities. Technologies and social media facilitate this identity renewal process. Nowadays, Facebook affects the identities of their users. Virtual identities differ from real identities. Fake accounts in virtual environments have become the focus of most researches. Social media, one of the important reasons of this era's identity crisis, caused big problems in legal terms. With the widespread use of social media, fake identity is used in many countries. Therefore, in this study; the reasons of creating a fake identity on Afghanistan and Turkey, and the effects of gender differences are examined. The research shows the presence of many fake profile users in both countries eventhough the users have a different reasons for using this fake IDs.