Türk sinemasında Allah tasavvuru (1970-1990)
The concept of God in Turkish cinema
- Tez No: 536598
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez, daha çok yeni olmasına rağmen geniş yankı bulan sinemanın tarihi seyrini ele alırken, Türk Sinemasında bir inanç konusu olarak Allah'ı yani Allah tasavvurunu işlemektedir. Giriş bölümünde, İslam dininde Allah inancına kısaca değindikten sonra sinemanın dünyadaki oluşumu ve gelişimi kısaca ele alınıp sonra Türkiye'ye ilk girişinin nasıl, ne şekilde ve hangi tarihlerde olduğu ortaya konulmuştur. Sinemanın Türkiye'ye gelişi kesin ve net bir tarihte olmadığı sonucuna varmamıza rağmen, onun kısa sürede Türkiye'de yaygınlaşıp benimsendiği sonucu da dikkatimizden kaçmamıştır. Ancak kısa süredeki benimseyiş, toplumda zaten var olan tiyatro kültürünün etkisinden kaynaklanmaktaydı. Zaten sinemanın gelişip belli bir yere gelmesi de tiyatrocular eliyle olmuştur. Sinemanın bizzat sinemacılar eline geçmesi de daha geç zamanlarda olmuştur. Yine bu tezde 1970-90 yılları arasında çekilen bazı filmlerdeki Allah tasavvuru ele alınmıştır. Bu araştırma süresince çoğunluk itibariyle olumsuz bir imaj ile karşılaşmamıza rağmen olumlu bir durum gösteren filmlerle de karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Nihayetinde örnek olarak seçilen bu filmler, dini argümanların referans alınmasıyla analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, although the subject is still very new, is concerned with the God as a matter of belief in Turkish cinema, namely the concept of God while it also deals with the historical course of cinema that has a large scale effect on everything. In the introduction chapter, firstly it provides brief information about the concept of Allah in İslam, then mentions about the development of cinema throughout the World, and finally reveals when, in what ways and how cinema first entered Turkey. Although we have reached the conclusion that it wasn't possible to determine exactly when and how cinema first became available in Turkey, it was clear that it spread quickly and was adopted by people. However, the embracement of cinema quickly in a short time results from the influence of the theater that already existed in society. Indeed, the improvement of cinema and its having a prominent position in society became possible through the efforts of theatre players. The domination of movie makers in cinema industry occured at a later time. The concept of the God, which was one of the main issues in the films, that were produced between 1970 and 1990, is also examined in this study. The main objective of the study is to examine these films. Whose examples were included to the study, with reference to religious arguments.