Distal metatarsal dome osteotomi halluks valgus tedavisinde yeni bir açılım
Crescentic distal metatarsal osteotomy for the treatment of hallux valgus
  1. Tez No: 536597
  2. Yazar: EMRE BACA
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT TONBUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Sağlık Bakanlığı, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne 10-05-2006 ile 10-08-2007 tarihleri arasında başvuran 11'i bayan (%85), 2'si erkek (%15) 13 hastanın 16 ayağına halluks valgus nedeniyle distal metatarsal dome osteotomi uygulandı. Hastaların en genci 11 yaşında, en yaşlısı 56 yaşında olup yaş ortalaması bayanlarda 36,1, erkeklerde 42 ve genel ortalamada 37,07 idi. Hastaların 3'ünde her iki ayak, 6'sında sol ayak, 4'ünde sağ ayak opere edildi. Erkek hastaların ikisi de sol ayak olup, diğer dağılımlar bayan hastalara aitti. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrasında ayakta basarak ön-arka ve yan grafiler çekildi, AOFAS ayak-ard ayak değerlendirme formu dolduruldu. Ortalama takip süresi 9,3 ay olup; en kısa takip 3 ay, en uzun takip süresi de 17 ay olmuştur. Ameliyat edilen bütün hastalarımıza ulaşıldı ve çalışmaya dahil edildi. Ameliyat öncesi ve sonrası halluks valgus açıları ve intermetatarsal açılar karşılaştırılmıştır. Ameliyat öncesi ortalama halluks valgus açısı 31,75° (dağılım 25°-38°), ortalama intermetatarsal açı 11,81° (dağılım 10°-13°) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Distal metatarsal dome osteotomy was performed to 11 women (85%) and 2 men (15%) who were admitted to the Ministry of Health Okmeydani Education and Research Hospital, Department of Orthopedics and Traumatology, between 05-10-16 and 08-10-17, because of hallux valgus. The youngest patient was 11 years old and the oldest was 56 years old. The average age was 36.1 years in women, 42 years in men and 37.07 years in general. In 3 patients, both feet, in 6 feet the left foot and in 4 feet the right foot were operated. Both of the male patients were the left foot and the other distributions belonged to the female patients. The patients underwent anteroposterior and lateral radiographs before and after the surgery, and the AOFAS foot-hind foot evaluation form was completed. The mean follow-up period was 9.3 months; the shortest follow-up was 3 months and the longest follow-up period was 17 months. All operated patients were reached and included in the study. Preoperative and postoperative hallux valgus angles and intermetatarsal angles were compared. Mean hallux valgus angle was 31.75 ° (range 25 ° -38 °), mean intermetatarsal angle was 11.81 ° (range 10 ° -13 °).