3-alkil/aril-4-amino-4,5-dihidro-1h-1,2,4-triazol-5-on'ların 2-etoksi-4-formilfenil benzoat ile reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of 3-alkyl/aryl-4-amino-4,5-dihydro-1h-1,2,4-triazol-5-ones with 2-ethoxy-4-formylphenyl benzoate
- Tez No: 536618
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BEYTUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 8 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin ile 3-etoksi-4-hidroksibenzaldehidin trietilamin varlığında benzoil klorür ile reaksiyonundan sentezlenen 2-etoksi-4-formilfenil benzoat ile reaksiyonları incelenmiş ve 8 adet yeni 3-alkil(aril)-4-[4-(4-metilbenzoksi)benzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Sentezlenen 8 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR kullanılarak aydınlatılmıştır. Çalışmanın orijinal bölümünde, ikinci olarak sentezlenen 8 yeni 3-alkil(aril)-4-[4-(4-metilbenzoksi)benzilidenamino]-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiğinin 4 farklı susuz çözücüde (izopropanol, tert-butanol, aseton ve N,N-dimetilformamid) TBAH ile potansiyometrik olarak titrasyonları yapılmış ve yarı-nötralizasyon metodu ile her bir çözücüdeki HNP ve pKa değerleri bulunmuştur. Çalışmanın son bölümünde, sentezlenen yeni bileşiklerin 3 farklı yöntemle antioksidan özellikleri incelenmiş ve bulunan sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly nine 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, the reactions of these compounds with 2-ethoxy-4-formylphenyl benzoate, which was synthesized by the reaction of 3-ethoxy-4-hydroxy benzaldehyde with benzoyl chloride by using triethylamine, were investigated and nine novel 3-alkyl(aryl)-4-(3-ethoxy-4-benzoksibenzilidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained In order to identify the new compounds synthesized in the study, spestroscopic methods including IR, 1H-NMR and 13C-NMR were used. In the originaly section of the study, secondly synthesized nine new 3-alkyl(aryl)-4-[4-(4-methylbenzoxy)-benzylidenamino]-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were titrated petentiometrically with TBAH in four non-aqueous solvents (izopropyl alcohol, tert-butyl alcohol, acetone and N,N-dimethylformamide) and HNP and pKa values were determined by main of half neutralization method. In the finally section of the study, antioxidant properties of synthesized new compounds were investigated and conclusions obtained were discussed