Ratlarda mental sinir hasarının tedavisinde farklı santrifüj değerleri ile elde edilen trombositten zengin fibrinin (PRF) etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histological evaluation of the effects of platelet-rich fibrin (PRF) obtained by different centrifugation protocols on the treatment of mental nerve injury in rats
  1. Tez No: 536647
  2. Yazar: BAYRAM FATİH EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ YILMAZ, PROF. DR. UĞUR TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada farklı santrifüj değerleri ile elde edilen PRF'nin sinir hasarı tedavisi üzerinde etkilerinin histolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada Wistar Albino cinsi 30 rat kulanıldı. Ratlar, kontrol L-PRF ve A-PRF olmak üzere 3 gruba rastgele seçildi. Kontrol, L-PRF ve A-PRF gruplarındaki ratların sol mental sinirinde ezilme tipi hasar oluşturuldu. L-PRF grubunda, ratlardan otolog olarak alınan kandan elde edilen L-PRF hasarlı sinire uygulandı. A-PRF grubunda, ratlardan otolog olarak alınan kandan elde edilen A-PRF hasarlı sinire uygulandı. Dört hafta sonunda ratlardan alınan sinir dokusu örnekleri ile immünohistokimyasal incelemeler yapıldı. Sonuç: Ratlardan alınan sinir örnekleri, beta III tubulin ve S100 beta primer antikorları ile immünoreaktivite açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of different centrifugation protocols of PRF on nerve injury treatment. Material and Metot: In this study, Wistar Albino 30 rats were used. The rats were randomly selected into three groups as control, L-PRF and A-PRF. In the control, L-PRF and A-PRF groups, crush type damage was created in the left mental nerve of rats. In L-PRF group, L-PRF obtained from the rats' own blood was applied to the damaged nerve. In A-PRF group, A-PRF obtained from the rats' own blood was applied to the damaged nerve. At the end of four weeks, immunohistochemical examination was performed with samples of nerve tissue taken from rats. Results: Samples of nerve taken from rats were evaluated for immunoreactivity with beta III tubulin and S100 beta primary antibodies.