Gömülü dişlerin sürdürülmesi amacıyla tasarlanan yeni bir apareyin laboratuvar ortamında test edilmesi
In vitro evaluation of A new appliance designed with the purpose of management of impacted teeth
- Tez No: 536667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAT ÖZKALAYCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Gömülü dişlerin sürdürülmesi işleminde, diş üzerine yapıştırılan ataşmana doğrudan bağlanan, ataşman ile ankraj ünitesi arasındaki mekanik bağlantıyı sağlayan, dişin sürme yolunda cerrahi sonrası oluşan tamir dokusunun oluşumunu engelleyen ve tasarımı bünyesinde kuvvet oluşturucu eleman içeren yeni bir sürdürme aparatının üretilmesi ve etkinliğinin laboratuvar ortamında test edilmesidir. 3 farklı firmaya ait ve firmaların belirlemiş olduğu kuvvet miktarlarına göre hafif, orta, yüksek olarak adlandırılan nikel- titanyum kapalı yaylar, 2 farklı boy olarak üretilen diş sürdürücü apareylere yerleştirilmiştir. Kısa ve uzun aparey olarak adlandırılan 2 farklı tipteki diş sürdürücü aygıtların içerisinde bulunan tüm yaylar ile birlikte her birinin elastikiyet yay sabitleri oluşturulmuş ve test düzeneğinde gerçekleştirilen aygıtların maksimum aktivasyonunun yarısı ve maksimum aktivasyonda uyguladığı kuvvetler belirlenip grupların birbirleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen veriler ışığında istatistiksel analiz ile apareyin etkinliği belirlenmiştir. 2 farklı boydaki diş sürdürücü aygıta yerleştirilen farklı markalara ait farklı kuvvetlerdeki nikel titanyum kapalı yayların yarı ve tam aktivasyonlarında ölçülen kuvvet değerleri değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to evaluate the effect of the newly designed for management of impacted teeth which has direct connection to the attachment to the tooth, providing the mechanical connection between the attachment and the anchor unit, preventing formation of repair tissue post-surgery, and creating a new management appliance containing the force generating element on it, testing appliances in vitro. Nickel-titanium closed coil springs, named as light, medium and high according to the amount of force determined by the firms belonging to 3 different companies, are placed in 2 different size tooth management appliance. Determined the elasticity spring constants of each of the springs of 2 different sized which is short and long appliances evaluated half of maximum activation and maximum activation in vitro were determined and the relationship between groups were examined. Based on the data obtained, statistical analysis and the effectiveness of the appliance were determined. Many of the amounts of force measured in the half and maximum activation of the nickel titanium closed coil springs of different manufacturer and forces placed in 2 length tooth management devices varied.