Spin-orbit etkileşiminin süperiletkenliğe etkisinin yoğunluk fonksiyonel teorisi ile incelenmesi
Investigation of spin-orbit effect on superconductivity with density functional theory
  1. Tez No: 536704
  2. Yazar: HÜSEYİN YASİN UZUNOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Tez çalışmasında deneysel olarak süperiletken oldukları belirlenmiş farklı kristal yapıya sahip malzemelerin yapısal, elektronik, titreşim ve elektron-fonon etkileşim özellikleri yoğunluk fonksiyonel teorisi ile hesaplanmıştır. Bu hesaplamalarda spin-orbit etkisinin bileşiklerin incelenen fiziksel özellikleri üzerinde nasıl bir etki oluşturduğu araştırılmış ve elde edilen veriler tez kapsamında sunulmuştur. Farklı kristal yapılardaki bileşiklerin incelemesi sonucunda spin-orbit etkisinin her bir bileşik için farklı etkiler ortaya çıkardığı bulunmuştur. Bu sayede hangi bileşiklerde spin-orbit etkisi önemli, hangilerinde ihmal edilebilir olduğu ayrıntılı biçimde incelenmiştir. İncelemelerimizde görülmüştür ki Fermi enerji seviyesi geçiş metalinin d-kabuğundan gelen elektronların etkisi altında olan bileşiklerde spin-orbit etkileşimi oldukça büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda merkezi-simetrik olmayan bileşiklerde Rashba tipi spin-orbit etkileşiminin görülmesi gradyan bir elektrik alanın bileşiğin kristal yapısı içerisinde oluşması nedeniyle spin yoğunluğuna bağlı fonksiyonların önem kazanmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study structural, electronic, vibrational and electron-phonon interaction properties of superconducting materials, which are possess different crystal structure, are investigated by using density functional theory. In this calculations the effect of spin-orbit interaction on physical properties for ths materials is investigated and presented. For each different crystal structure, the effect of spin-orbit interaction is thoroughly studied and differentiate if the spin-orbit interaction is important or not. It is observed that when the materials' Fermi level is dominated with the transverse metals' d-shell, spin-orbit interaction is quite important. At the same time in a noncentrosymmetric material the Rashba type spin-orbit interaction cause a gradient electic field in the crystal and make the spin-dependent functions became important.