Türkiye'de 1980 sonrası planlamanın kurumsal değişim süreci ve mekansal etkileri: Trakya bölgesi örneği
Changing process in planning institutions and its spatial effects in Turkey after 1980 a case study of teki̇rdağ
  1. Tez No: 536703
  2. Yazar: ÖZDEMİR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL SEMA DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma 1980 yılı sonrası İstanbul metropolünden çevre kentlere yayılan sanayi alanlarının çevre kentlerde yarattığı mekânsal değişimleri irdelerken, dünyada ve ülkemizde yaşanan politik ve ekonomik değişimlere bağlı olarak Türkiye'de planlama kurumunda gerçekleşen değişimleri de araştırmaktadır. Planlama kurumunda yaşanan bu değişimlerin çevre kentlerde yarattığı mekânsal izdüşümlerin açıklanabilmesi amacıyla İstanbul'un batı komşusu Tekirdağ ve Tekirdağ'a bağlı ilçe ve belde yerleşmelerindeki değişim süreçleri incelenerek neden-sonuç ilişkisi içinde sorgulamaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde, tezin amacı, kapsamı ve araştırma soruları açıklanmaktadır. İkinci bölümünde, çalışmaya ışık tutacak ilgili literatür değerlendirilerek ele alınan konunun kavramsal temelleri, gelişim süreci, teorileri ve yaklaşımları Harvey, Lefebvre, Amin gibi düşünürlerin kuramları ışığında tartışılmaktadır. Çalışmanın hipotezi Harvey ve Lefebvre'nin kuramları ile bu önermeler çerçevesinde kurumsalcı teori ve düzenlemeci yaklaşım temel alınarak oluşturulmaktadır. Üçüncü bölümde Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan ekonomik - politik değişim ve dönüşüm sürecinde sermaye birikiminin sanayi yatırımlarını metropol/başat kent dışına taşıma süreci ve bu süreçte planlama kurumunun rolünün ne olduğu, sanayinin yöneldiği yeni mekanlarda konumlanmasını mümkün kılmak ve kolaylaştırmak amacıyla planlama kurumu içinde geliştirilen yapılar ve bu yapıların etkilerinin neler olduğu ele alınmaktadır. Dördüncü bölümde sanayi sermayesinin metropolde karşılaştığı tıkanıklığı aşmak üzere yeni yatırımlarına alan açma arayışları sonucunda İstanbul'un batı komşusu Trakya Alt Bölgesi'ne kayması ile yaşanan gelişmeler, planlama kurumu içinde var olan yaklaşım ve karmaşa ile birlikte değerlendirilerek araştırılmaktadır. Beşinci ve son bölümde ise tez çalışmasının çıkarımları araştırma sorusu çerçevesinde değerlendirilmekte, planlama politikalarının mekânsal olarak doğurduğu sonuçlar nedenleri ile birlikte tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the spatial, institutional and planning approach change in cities and it takes Tekirdağ as the case study in terms of cause affect relationship. In this context, firstly the aim of the study and in what ways it will contribute to literature is explained. Following that related literature study and theoretical discussions developed by several authors such as Harvey, Lefebvre and Castells that consolidates the aim of the thesis are done. Among these discussions the institutional approach seemed the most appropriate theoretical framework for this study. The authors explain the production of urban space in terms of capital investments. In the third part our interest focuses on post 1980 period economic and spatial transformation and hence accumulation switches in Turkey. On that note what institutional and juristically changes took place, what the roles of planning institutions took, and lastly to what extent these institutions happened to be affective are tried be answered. As a result a Picture of planning institutions in terms of conflicts and role overlapping is aimed to be acquired. Lastly in the fourth section, Tekirdag case is discussed in detail as it went through a developing process depending on the decentralization of İstanbul industries which were to find new investment areas. Here at the economic, population spatial developments and changes were observed. To be able to understand these changes better, the current plans and legislations, their role in the spatial configuration process and what contributions new plans can add will be scrutinized.