Veri sıkıştırma yöntemleri üzerine
On data compression methods
- Tez No: 536793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ORDİN, DOÇ. DR. FİDAN NURİYEVA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Günümüzde metin, parmak izi, harita gibi alanlarda geniş bir uygulamaya sahip olan ikili görüntülerin çok büyük miktarda depolanması nedeniyle sıkıştırılıp boyutlarının küçültülmesi büyük önem taşımaktadır. Görüntü sıkıştırma teknikleri görüntülerin saklanması için gerekli depolama alanının azaltılması ve ağlar üzerindeki transferlerinin hızlandırılması için yaygın olarak kullanılmaktadır. İkili görüntülerde sıkıştırma işleminde görüntüyü oluşturan bitlerin sayısının azaltılması amaçlanır. Bu tezde veri sıkıştırma teknikleri üzerinearaştırma yapılmıştır. Yeni bir sayı sistemi ortaya konularak, ikili görüntülerin kayıpsız sıkıştırılması için daha verimli yeni bir kodlama yöntemi önerilmiştir. Geliştirilen yeni kodlama sisteminin özellikle ardışık tekrarların olduğu sistemlerde yüksek sıkıştırma sağlayabileceği gözlemlenmiştir. Bu sıkıştırma yönteminin diğer bir avantajıda onun tekrar-tekrar aynı dizinin sıkıştırılmış versiyonları üzerinde birkaç defa uygulanabilmesidir. Bu alanda en yaygın olarak bilinen koşan-uzunluk kodlama yöntemi ile yeni geliştirilen yöntem karşılaştırılmıştır. Elde edilen karşılaştırmalı sonuçlar yeni yöntemin ikili görüntülerin sıkıştırılmasında daha başarılı olduğunu göstermiştir. Özellikle uzun ardışık özdeş bitlere sahip görüntülerde yeni metodun etkiliğinin koşan-uzunluk metoduna göre daha iyi olduğu görülmüştür. Bu çalışmada önerilen yeni sayı sistemi şifrelemede de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
It is very important to compress and size the images because they are stored in very large quantities of binary images that have a wide range of applications in fields such as text, fingerprint, and map. With increased ever increasing of binary images in a wide range of applications like text, fingerprint, and mapping, its storage and accumulation in huge amounts makes it important to compress and reduce size of the images. In this thesis, data compression hechniques are investigated. By introducing a new coding system, a technique has been proposed that can commpress binary images more efficiently. It has been shown that the new coding system devoloped can provide high compression especially for systems with consecutive repetitions. Anohter advantage of this compression method is its iterative applicability on compressed versions of the same data several times. In this work, a new coding method for lossless compression of binary images is proposed. The most commonly known run-length encoding method in this area is compared with the newly developed method. The comparative results obtained show that the new method is successful in compressing binary images. Especially in images with long consecutive identical bits, the effectiveness of the new method has been shown to be better than the run-length method. The new coding system proposed in this study can also be used for encryption.