Türkiye'de çimento sektörü kaynaklı karbondioksit emisyonları
Carbon dioxide emissions from cement industry in Turkey
  1. Tez No: 536806
  2. Yazar: YASEMİN GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sera gazı emisyon kaynakları arasında en yüksek paya sahip olan sektörlerden biri çimento sektörüdür. Türkiye'de de kentsel dönüşüm ile birlikte hızla gelişen yapı sektörü, altyapı çalışmaları ve yol yapım çalışmaları, çimento kullanım miktarı arttırmaktadır. Dünyada çimento üretiminde son 15 yılda %50 oranında artış meydana gelmiş, Türkiye ise yıllık 70 milyon tonun üzerindeki çimento üretimi ile Dünyanın en büyük çimento üreticilerinden biri haline gelmiştir. Artan çimento üretimi ile birlikte, ülkemizde çimento sektörü kaynaklı CO2 emisyonlarında hızlı bir artış olduğu gözlenmektedir. Bu tez çalışmasında da ülkemizde çimento sektörünün mevcut durumundan yola çıkılarak 2018-2027 yılları arasında sektörel kaynaklı oluşabilecek CO2 emisyonları hesaplanmıştır. Hesaplamalarda C# programlama dili kullanılarak oluşturulan Emisyon Hesaplama Programından faydalanılmıştır. Hesaplamalar sırasında karşılaştırılabilir veriler elde etmek amacıyla iki farklı senaryo oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, 2006 IPCC kılavuzunda belirtilen Mevcut En İyi Teknikler kullanıldığında ve yakıt tüketimi ile ilgili iyileştirmeler yapıldığında, çimento sektörü kaynaklı CO2 emisyonlarında yaklaşık %27'lik bir azalma sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The cement production is one of the sectors with the highest rate among the greenhouse gas emissions. Using the cement is increased with the development of urban transformation, infrastructure works and road buildings in Turkey. Cement production increased about 50% in the world in last 15 years, also Turkey became 5th cement producer of the world with the cement production over 70 million tons per year. With the increasing cement production, there has been a rapid increase in carbon dioxide emissions from the cement industry in our country. In this thesis study, the CO2 emissions that could arise from the sector in the period of 2018-2027 were calculated by taking the current situation of the cement sector in Turkey. The calculations were made using the Emission Calculation Program created using the C# programming language. Two different scenarios were created in order to obtain comparable data during calculations. Based on the results of the study, a reduction of approximately 27% in CO2 emissions from the cement sector can be achieved when the Best Available Techniques specified in the 2006 IPCC guidelines are used and fuel consumption improvements are made.