Fotovoltaik sistemlerde düşürücü tip da-da dönüştürücülü maksimum güç noktası izleyicisinin analizi, tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Analysis, design and implementation of a maximum power point tracker using dc-dc buck converter for photovoltaic systems
  1. Tez No: 536807
  2. Yazar: MOHAMED ABOUBACAR YASKO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Fotovoltaik (FV) sistem, doğrudan güneş ışınımını elektriğe dönüştürmek için FV hücrelerini kullanan yenilenebilir enerjilerden biridir. FV hücreleri düşük güç verimliliğine sahip olduğundan, mevcut maksimum gücü üretebilmek, FV dönüşüm sistemlerin en önemli konusudur. FV sisteminden maksimum güç elde etmek için, DA-DA (Doğru Akım) dönüştürücülü ve mikrodenetleyiciden oluşan bir elektronik devre olan maksimum güç noktası izleyicisi kullanılmalıdır. Bu tez çalışmasında değiştir-gözle algoritması ile kontrol edilen ve düşürücü dönüştürücü kullanan maksimum güç noktası (MGN) izleyicisi sunulmuştur. MGN izleyicisi MATLAB/Simulink'de geliştirilmiş ve bir uygulama gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştiren uygulama devresi, bir mikrodenetleyici (Arduino) ve 20 kHz'lık anahtarlama frekansında çalışan düşürücü dönüştürücüden oluşmuştur. 54W'lık dönüştürücü, FV modül çıkış gerilimini (17.4V), 12V'luk bir yük (çıkış) gerilimine düşürmüştür. Önerilen MGN izleyicisi, farklı ışınım seviyeleri ve sıcaklık değerleri için MATLAB/Simulink'de analiz edilmiş ve sonuçları elde edilen deneysel sonuçlar ile doğrulanmıştır. MGN izleyicisinin sadece sabit durum atmosfer koşullarında değil, aynı zamanda ışınım veya sıcaklık değişimleri varlığında da doğru tepki verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Photovoltaic (PV) technology is one of the renewable energy which uses PV cells to convert directly sunlight into electricity. Because of the low power efficiency the PV cells, generating the maximum available power is the most crucial part of the PV conversion systems. In order to extract the maximum power from PV system, a maximum power tracker using DC-DC converter and microcontroller must be used. A maximum power point (MPP) tracker using DC-DC buck converter controlled by perturb-observe algorithm is presented in this thesis. The MPP tracker is developed in MATLAB/Simulink and its practical circuit is carried out. The practical circuit of MPP tracker consists of a microcontroller (Arduino) and a buck converter which operates at the switching frequency of 20kHz. The buck converter steps down the PV module output voltage (17.4V) of 54W to a load voltage of 12V. The proposed PV system is analyzed in MATLAB/Simulink and validated with an experimental work by using various solar irradiation levels and temperature values. A comparative study between the MATLAB simulation results and the experimental test results has been done. It was observed that the MPP tracker responds accurately not only in steady-state atmospheric conditions but also in presence of irradiation or temperature variations.