The comparison of industry 4.0 implementations between Turkey and EU countries
Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki endüstri 4.0 uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 536805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Endüstri 4.0 'Akıllı Fabrika' konsepti olarak ortaya çıksa da çok kısa bir süre zarfı içinde bu tanımın sınırlarını genişleterek ne üretirsen üret 'daha akıllıca yap' konseptine doğru evrildi ve hemen hemen tüm sektörlere yayıldı. Endüstri 4.0 ilk olarak Almanya'da ki Hannover Fuarında bir vizyon olarak dile getirldi. O tarihten itibaren tüm gelişmiş ülkeler bu yeni kavrama ilgi gösterdiler ve inisayatif almak için hiç vakit kaybetmeden müdahil oldular. Endüsri 4.0'a ilgi gösrermelerinin sebebi prestij kazanmanın yanısıra, yeni konseptin sağlayacağı ekonomik avantajları anlamak ve araştırmaktı. Bu düşünceden hareketle hemen tüm gelişmiş ülkeler Endüstri 4.0 yapılarını oluşturmaya başladılar ve genel hatlarıyla yol haritalarını belirlediler. Endüstri 4.0 hakkında bir çok tanım olmasına karşın, esas olarak endüstri 4.0 digital dönüşümle ilgilidir ve sadece üretim sektörünü kapsamamaktadır. Digital dönüşüm üretim sektöründe ortaya çıkmasından çok kısa bir süre sonra, akıllı ulaştırma ve lojistik, akıllı binalar, akıllı yakıt tüketimi, akıllı sağlık uygulamaları ve hatta akıllı şehirlere kadar bir çok alana sıçramış bulunmaktadır. Endüstri 4.0'la beraber gelen dijital dönüşüm, daha fazla üretim ve optimizasyon, tedarik zincirinde anlık veri sağlama imkanı, daha kaliteli ve kişiye özel ürünler sağlama yeteneği, daha uygun ve sürdürülebilir fiziki çalışma koşulları sağlayabilme imkanıyla bu dönüşüme geç kalan ülkelere ciddi bir bedel ödetecek şekilde hızla gelişmeye devam etmektedir. Bu çalışmada, öncelikle tarihteki endüstri devrimlerini inceleyip, endüstri 4.0'ın tanımını ve vizyonunu ortaya koyduk. Müteakiben Avrupa Birliğinin 3 gelişmiş ülkesi Almanya, İngiltere ve Fransa'nın endüstri 4.0 uygulamalarının neler olduğunu ve bu dönüşümün neresinde olduklarını kısaca ortaya koymaya çalıştık. Daha sonra çalışmamızın odak noktasına ülkemizdeki Endüstri 4.0 uygulamalarının neler olduğunu koyarak, bizim bu dijital dönüşümün gerek kamu gerek özel sektör olarak neresinde olduğumuzu anlamaya çalıştık. Çalışmamızın son bölümünde Avrupa Birliği ülkeleriyle Türkiye'nin endüstri 4.0 uygulamalarını karşılaştırdık ve eksik kaldığımız alanlarda bir yol haritası oluşturduk. İlk üç endüstri devrimine geç kalan Türkiye'nin endüstri 4.0 devriminde öncü rol oynamasının çok önemli ve değerli olduğunu değerlendirmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 was born as a 'Smart Factory' concept, but in a short time it has broadened its border and turns into 'Made Smarter' whatever you is producing nearly in every sector. Actually Industry 4.0 is a 'Vision' and firstly used in Hannover Fair at Germany in 2011. Since that date, all developed countries paid attention to this new concept and tried to get initiative as soon as possible. Not only prestige considerations, but also worries of economic competition capabilities, pushed these countries to inspect and examine new forthcoming revaluation. So nearly all developed countries has constituted their industry 4.0 institutions and defined their roadmap in a general way. Although lots of definitions have been written about the Industry 4.0, it is mainly about the digital transformation, and it doesn't just cover the manufacturing area. Digital transformation jumped and converted quickly to the smart transportation and logistics, smart buildings, oil and gas, smart healthcare and even smart cities. Since Industry 4.0 has lots of benefits such as, enhanced productivity through optimization, real time data for a real time supply chain in a real time economy, better quality products, better working conditions and sustainability, personalization and customization for the 'new' consumer, it looks late countries will be faced very critical and serious damages in near future. So in this study, we tried to describe what Industry 4.0 is and its vision, then we briefly examined leading EU countries Germany, England, France's Industry 4.0 vision and implementations also tried to understand how they perceived this new revaluation. Than at the core of the work we tried to scrutinize how Turkey perceived Industry 4.0 and what we did so far both as a governmental and private sector. Then we compared leading EU Countries and Turkey Industry 4.0 visions and implementations. As conclusion we wrote a roadmap in order to catch this revaluation and to be the foremost Industry 4.0 executive country. Since Turkey has been late to the first, second and third revolution, it is really critical to be on time for the Industry 4.0 revolution.