Tüketim kültürü ekseninde Türk romanında mirasyedi tipinin gelişimi (başlangıçtan 1928'ye kadar)
In terms of consumption culture development of prodigal type in Turkish novels (from begining until 1928)
  1. Tez No: 536874
  2. Yazar: CANER SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bu çalışmada Türk romanının ilk örneklerinden itibaren en önemli figürlerinden biri olan mirasyedi tipi üzerinde durulmuştur. 1875-1928 yılları arasında yazılmış elli yedi romanda mirasyedi tipinin nasıl işlendiği araştırılmıştır. Tipin dönem edebiyatı içerisinde işleniş sıklığı ve romanlarda tipe karşı takınılan eleştirel tavır, tüketim kültürü eleştirisi bağlamında açıklanmaya çalışılmıştır. Dört bölümden meydana gelen çalışmada tüketimin tarihi, yaygınlaşması, mirasyedi tipinin tanımı, özellikleri ve kökeni üzerinde durulduktan sonra mirasyediliği doğuran sebepler, mirasyedilerin günlük hayatları ve mirasyediliğin akıbeti ana başlıkları altında tipin tüketime dayalı hayat tarzının nedenleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we focused on prodigal type which is the most important fictional elements of Turkish novels from the beginning. We analyzed how this figure is presented in fifty-seven novel. We tried to clarify by which aspects the usage frequency of this type, critical approach towards to novel and then explain these issues by consumption culture critique. This study consist of four principal chapter. We laid emphasis on consumption history, its domination, and explication of prodigal type, its specifications and origin. Then we examined which are gave birth to prodigal figure and the reasons for which this figure preferred to live in an life style centralized on consumption by the titles of prodigals daily life and their outgrowth.