Single machine tardiness problem
Tek makine gecikme problemi
  1. Tez No: 5369
  2. Yazar: MERAL AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUNA KONDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET TEK MAKIHE GECİKME PROBLEMİ AZİZO?LU, Meral Yüksek Lisans Tezi, End. Müh. Bolümü Tez Yöneticisi : Y.Doç.Dr.Suna Kondakcı Ocak 1989, 130 Sayfa Bu çalışmada ilk olarak, sıkça raslanan çizelgeleme problemlerinden biri olan tek makinede toplam gecikmenin enazlanması problemi ele alınmıştır. Bu problem için dal düğüm çözüm yöntemi tasarlanmıştır. Yöntemin verimliliği öncelik ilişkileri, üst ve alt sınırlama metodlarıyla geliştirilmiştir. Dinamik programlama dominans testi için etiketleme seması kullanılmıştır. Işlemsel deneyim iş sayisi 35'e ulaşan işleri içermektedir. Önerilen yöntemin verimliliği problemi en kısa surede çözen dinamik programlama(DP) adresleme algoritmasıyla karşılaştırılmıştır. işlemler sonuçlar küçük problem boyutlarinda algoritmanın DP'ye olan üstünlüğünü göstermektedir. Önerilen algoritmanin büyük problem boyutlarinda DP'yle karşılaştırılabilir olduğu saptanmıştır.Ayrıca, toplam gecikme ve toplam erken bitir İlişin doğrusal birleşimini enazlayan iki Ölcütlü çizelgeleme problemiyle uğraşılmıştır. Önerilen dal düğüm algoritması, kurulan öncelik ilişkileri, dominans koşulları, alt ve üst sınırlarla birlikte tartışılmıştır. Işlemsel değerlendirme iş sayısı 15'e ulaşan küçük problemleri içermektedir. Bazı faktörlerin problemlerin işlemsel zorlukları üzerindeki etkilerini amacıyla 32-faktöryel tasarımları kurulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Tek Makine, Gecikme, Erken Bitirme, Dal düğüm Algoritması vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIHGLE MACHINE TARDINESS PROBLEM AZİZO?LU, Meral M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Asst. Prof. Dr. Suna Kondakci January 1989, 130 pages In tins study, we first considered one of the most frequently encountered scheduling problem, namely minimization of total tardiness on a single machine. For this problem a branch and bound (BAB) solution procedure is designed. The efficiency of the procedure is improved by some precedence relations and several upper and lower bounding methods. A labeling scheme is incorporated for dynamic programming dominance checking. Computational experience is reported upto 35 job problems on a small computer. A comparative evaluation of the proposed solution procedure with the dynamic programming (DP) labeling algorithm, that is the most time efficient algorithm for the problem, are discussed. Computational results show the superiority of the algorithm to the DP for small problem sizes. The proposed algorithm is found to be comparable with DP for large problem sizes. mWe also dealt with a bicriteria scheduling problem that, minimizes a linear combination of total tardiness and total earliness on a single machine. The proposed BAB algorithm is discussed together with the established precedence relations, dominance conditions and upper and lower bounds. Then computational experience with small problems upto 15 jobs is reported. 32-factorial designs are set-up to investigate the effect of certain factors i.e., due-date range and tardiness factor, on computational difficulties of the problems. KEYWORDS Single machine, Tardiness, Earliness, Branch and Bound Algorithm TV