The impact of b/m and p/e factors for İstanbul Stock Exchange
Borsa İstanbul için f/k ve dd/pd faktörlerinin etkisi
- Tez No: 536923
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Piyasa etkinliği, teknik ve temel analizlerin karlı getiri sağlamak için yararsız olduğuna yer vermektedir. Ancak, birçok araştırma hala geçerliliğini sorgulamaktadır. Literatürde borsa getirilerinin ana belirleyici faktörleri geniş çapta incelenmiştir ve birçok çalışma fiyat-kazaç ve defter değeri-piyasa değeri gibi finansal rasyoların getiri davranışını açıklama kabiliyeti olduğunu ve piyasalarda anomalilerin varolduğunu bildirmiştir. Literatürde bu çalışmalar çoğunlukla gelişmiş piyasalara odaklanmıştır, ancak bunlardan azı gelişmekte olan bir piyasa olduğu için BIST'i hedeflemiştir. Bu çalışmanın öncelikli amacı BIST getiri davranışları ile fiyat-kazanç ve defter değeri-piyasa değeri rasyoları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Makale aynı zamanda Etkin Piyasa Hipotezi'nin geçerliliğini de tartışmaktadır. Çalışmanın veriseti tüm işlem gören BIST hisse senetlerini içeren BIST Ulusal Tüm Endeksidir ve veri kaynağı Bloomberg terminalidir. Çalışma 2000-2016 (17 yıl) arasındaki yılları kapsamaktadır. Defter değeri-piyasa değeri ve fiyat-kazanç oranları öngörü değişkenleri olarak seçilmiş ve portföy oluşumu için temel olarak alınmıştır. Portföylerde, her hisse senedinin eşit ağırlığa sahip olduğu varsayılmıştır. Aşırı değerlenmiş hisse senetlerinin açığa satıldığı ve yerine az değer biçilmiş hisse senetlerinin alındığı bir yatırım stratejisi oluşturulmuştur. Portföyler bir yıl elde tutulmuş ve her yıl dönem sonlarında elden çıkarılmıştır. Çalışmanın sonuçları, defter değeri-piyasa değeri ve fiyat-kazanç değişkenlerinin her ikisinin de hisse senedi getirileri üzerinde öngörü kabiliyeti olduğunu doğrulamaktadır, ancak defter değeri-piyasa değeri oranının az ve fazla değer biçilmiş hisse senetlerini fiyat-kazanç oranına göre daha iyi yakalamaktadır. Sonuçlar aynı zamanda BIST'in etkin bir piyasa olmadığını da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Market efficiency states that both technical and fundamental analysis are not useful in order to obtain profitable returns. However, many other research still question its validity. Main predictive factors of stock market returns is widely examined in the literature and numerous studies reported that financial ratios such as price-to-earnings and book-to-market have an ability to explain the return behavior and anomalies are exist in the stock markets. These researches mostly focused on the developed markets in the literature, but few targets to ISE as it is an emerging market. The primary aim of this study is to examine the relationship of book-to-market and price-to-earnings ratios with ISE stock return behaviors. The paper also discusses the validity of Efficient Market Hypothesis in ISE. The dataset of the study was Bist All Index which includes all traded ISE stocks and the data source was Bloomberg terminal. This study covers the years between 2000 and 2016 (17 years). The book-to-market and price-to-earnings ratios selected as predictive variables and taken as a basis for portfolio formation. Each equity is assumed to have equal weight in the portfolios and an investment strategy established by the short of overvalued stocks, and long of undervalued instead. Portfolios held for one year and disposed at the end of each year. Outcomes of this study verify that both book-to-market and price-to-earnings variables have a predictive ability on stock returns, however book-to-market ratio is better at capturing undervalued or overvalued stocks rather than price-to-earnings ratio. Results also present that the ISE is not an efficient market.