Proje yönetim ilkeleri çerçevesinde kurum kimliği ve şube konsepti projesi
Corporate identity and branch concept project under the principles of project management
  1. Tez No: 127006
  2. Yazar: M. KUZEY BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
PROJE YÖNETİMİ İLKELERİ ÇERÇEVESİNDE KURUM KİMLİĞİ VE ŞUBE KONSEPTİ PROJESİ ÖZET 1994 yılı, Türkiye'de Bankacılık sektörü için en önemli yıllardan biridir. Söz konusu yılda ülkemiz büyük bir ekonomik kriz yaşamıştır. Bu kriz ile insanlar finans piyasalarına güvenlerini iyice kaybetmişlerdir. Bu güven kaybı sonucu yaşanan panik; üç bankanın iflasına, sektördeki pek çok bankanın ise ciddi olarak küçülmesine sebep olmuştur. Durumdan gerekli dersleri çıkaran BANKA, gelecekte olabilecek benzer durumlarda varlığını sürdürebilmek ve çağın gereklerine uyabilmek için değişmek zorunda olduğunu farketmiştir. Bu çalışmanın konusu olan BANKA işletmesi kuruluşundan 1996 yılına kadar Kurumsal Bankacılık alanında başarı ile faaliyet göstermiştir. Bununla beraber BANKA, 1996 yılından itibaren Türk Ekonomisi'nin 2000'li yıllardaki gelişim potansiyeli ile ilgili beklentileri ve bankacılığın dünyadaki gelişim yönünü değerlendirerek hizmet stratejisinde değişim yapma kararı almıştır. Değişim; inanç, kararlılık ve katılım gerektiren riskli bir süreçtir. Burada değişimin yönü, gelişen teknolojinin de desteğini alarak bankacılığın esas doğuş sebebine yani bireyin ihtiyaçlarına yanıt verecek olan“Bireysel Bankacılık Hizmetleri”ne doğrudur.“Bireysel Bankacılık”ve bunun bir alt projesi olan“Kurum Kimliği ve Şube Konsepti Projesinde, ”Bireysel Bankacılık Proje Ekibi“ içerisinde ”Proje Yöneticisi'nin Asistanı“ göreviyle Mayıs 1997 - Mart 1999 tarihleri arasında çalışmış olan yazar; burada projenin tanımı, hedefi, uygulanması, çıktıları ve sonuçlarını açıklamıştır. KURUM KİMLİĞİ Bir kurumun kimliği, her etkileşim ortamında o kurumla ilgili kültürü, vizyonu, değerleri ve iş sistemini konsept, dekorasyon ve görsel araçlar ile tutarlı bir biçimde ortaya çıkarmalıdır. Kurum Kimliğini Geliştirmenin Hedefleri Bu girişimin amacı, değişik araçları kullanarak kurumun konumunu ve pazardaki yeni imajını tanıtıp vurgulamaktır. vııc) ATM tasarımları, ATM ekranları, kredi kartı tasarımları d) Kırtasiye malzemeleri, mektup başlıkları, formlar, broşürler e) Tabelalar, dış cephede kullanılacak afişler, tanıtım malzemeleri f) Reklam kampanyası (Halkla ilişkiler) Başarı İçin Anahtar Faktörler a) Başlangıçta çok iyi tanımlanmış ve hazırlanmış iş sistemi ve değerlerin ifadesi b) Üst yönetimin katılımı (örneğin, kimlik geliştirme aşamalarında üst yönetimden bir kişinin sürekli ve tüm üst yönetim ekibinin karar alımlarına katılımı) c) Verilecek mesaj açısından ”Kimlik Bileşkeleri“nin tutarlılığı Tablo 1'de ”Banka'nın Kurum Kimliği Çözüm Alternatifleri“ gösterilmiştir. Çalışmanın aşağıda adı geçen bölümlerinde; ”Bireysel Bankacılık Projesi“ üzerinde özet bilgiler ve bir alt projesi olan ”Kurum Kimliği ve Şube Konsepti Projesi“nin aşamaları ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Bu kapsamda; birinci bölüm, çalışmanın amacı ve kapsamını dile getirmektedir ikinci bölümde, değişimin gereksinim ve koşulları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ”Kurum Kimliği Açısından Şube Konsepti Projesi“ (Uygulama Modeli) açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, konseptin prototip şubelerde uygulanması sonucu müşteri ve çalışan görüşlerinin alınması anlatılmıştır. Beşinci bölümde, sonuç ve önerilere yer verilmiştir. Ayrıca bu bölümde insanla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlara da yer verilmiştir. vıu© CD C i- 0 < E :3 N :0 Ü- >5> E E E 3 O (0 o >» ez 2 CO 5h m : ?>,.CO T3 r- :XJ) te co.E © 32 rîît = t;.*: co : 3 (0 co £ -E :. >. © o c E o © c O) >(0 o E - _© co,_- - 3 © © E - o> 2- == c c £ >» s ^ jg co «S S $. 'O) © S||E..2 N -C E İS ^ İş âS E E -i > >».2 _ço c. co © 15 w.*:.*: ”81 g = 3 CO 10 ?*-.2 © ©-§ ^! © - - i 8 ! - *» E E S E Oû to E E İS : o j= © += ; co tg.* co = cü S ? a! co«^= i-2 »O)“3 O S c co © 0) 3= © 2 e; S. to © © t: © ©.c Oû co ?s E :3 > Ç *i -= o ü c co co £ © co co © c E 3 CO t- >. 3 > © > © İS.>» ”cö* c w © © ?o E - c İS co ı-“ C ^i J E c o) 2 fi-cf ç ©,S.£.* © ?a E :3 C CO >» Cö ^ (0 ?= °- E co.E o o © ç 'ı- ©.- © c Cö != i=”?35 ta E -o t? t/y“m >0) 0) T3 CO 45 CO (0 o &İS co o._ to co..- i co : CO !E i 5 © ; 3 to : V«! >» CO _ş^ II © > m İ.E = M CO >D> is © CO ”D CO O 2 co Ç“c 'cö © ?- ^ ”& c.S 5.t: O JB|JBJBA je|eoui)|es c co E c co Û co co © e" Q. 5 co ^ c co m © ^f co c >» co
Özet (Çeviri)
CORPORATE IDENTITY AND BRANCH CONCEPT PROJECT UNDER THE PRINCIPLES OF PROJECT MANAGEMENT SUMMARY 1994 is one of the most important years for financial institutions in Turkey. In the year mentioned above there had been a crisis which had a very big impact. As a result of this crisis trustworthiness of the financial institutions has been lost. This has caused the bankruptcy of three banks and disruption of the rest in the sector. In order not to face the same situation in the future and to catch the new developments of the age;“BANK”have to adopt the dynamic changing situation. The bank, which is the subject of this study, has performed great success in the Corporate Banking activities from the date of its foundation till 1996. Its positive expectations about the Turkish economy, including the growth potential in the years following 2000, and the retail banking trend of the international banking industry has made the bank re evaluate its market concept strategies. The decision to change; is a risky process that requires belief, determination and attendance. The direction of the change here is, of course by getting the support of the technological developments, to the customer needs, in order to perform retail banking services. The writer, worked as“Assistant Project Manager”in“The Corporate Identity and Branch Concept Project ”the sub project of“Retail Banking”, explains the definition, goals, application, outputs and results of the project. CORPORATE IDENTITY Definition Corporate identity of an organisation materialises in the overarching umbrella of all the conceptual, decoration and visual tools conveying the culture, vision, value proposition and business system of the organisation in a very consistent way at each point of interaction. Goal of Corporate Identify Development The goal of this attempt is to introduce and emphasise the organisation's value proposition by using various tools and create the new image in the market. Therefore“Output of Corporate Identity Study”is, to integrate at a consistent and clear level the following:Therefore“Output of Corporate Identity Study”is, to integrate at a consistent and clear level the following: a) Logo, name, colours, tone of communication, content of story (if chosen) b) Branch concept including materials and furniture c) ATM designs, ATM screens, credit card designs d) Stationery, letterheads, forms, brochures e) Sign boards, window displays, merchandising f) Advertising campaign (Public Relations) Key Success Factors a) Completed and well defined value proposition and business system as the starting point b) Top management involvement (i.e., one top management member's continuous involvement in the development and complete top management team present for decisions) c) Consistency of the identity components from the message point of view. Table 1 shows the corporate identity solution options for the BANK. Below is described in this study in sections of how and in which way this project will be carried out. Section 1- Intention Section2- The corporate identity problem and major strategic conditions of change in the finance sector. Section3- The model of the project applied to materialise the corporate identity and branch design in a financial organisation. Section4- Personnel and customer opinions about the application of the concept at the prototype branches. Sectionö- A brief explanation of the outcome and suggestions. The outcome regarding the human behaviour are mentioned in this section as well. «3S55R-- ?* XI(0 c o o. O c o _3 o (fi c 0) (D o e- o o -O (0 H © O) C0 ?»-» c (0 > XI (0 *-* C (Q O iş C o> °co o i 0“O e £ 0 E 3 O. ı o o ; © © i £ & E ° 0 O ; > O- 5> © - ___?. ^_ı.^ ^> 0 C0 -CO 0 01 ü 00 £>-Q 0 J 0 İ jfc c w -^ Q 0 © D) ££ O *-? *- - XI O) ç ço x 0 c o C0 (0 İS © © c 0. 0 £* £? © © ”O s > co © CO !ı eo ti © c x: o CO 5 ?£ S « 1. -E © § XI 0 o>.E © eo -c © -..P CO CO © 3 CO °- 5 E“O * 0) c. © 0 CO > E p o c.= J_, *.- CO 0 CO ?ili co c m o co co © 0 £ ö XI ^ sanssı c co *^ 3 CO c o o co ü 0 ?p”O) ç c co m ?s 0. i 3 o w