Interaction between İstanbul stock exchange and interest rate corridor, case of Turkey
Borsa İstanbul ile faiz koridoru arasındaki ilişki, Türkiye örneği
  1. Tez No: 536950
  2. Yazar: TUGAY OKATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN TANSEL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Finansal ekonomide hisse değerleri, faiz oranları ve döviz kurları arasındaki ilişki en çok araştırma yapılan konuların başında gelmektedir. Günlük olarak işlem gören varlıkların miktarı düşünüldüğünde, finansal sistemin unsurlarını ve araçlarını; aynı zamanda bunlar arasındaki ilişkiyi anlamanın önemi yadsınamaz. Bu çalışmada sermaye piyasaları ve borsalar tabi oldukları yasal düzenlemeler de göz önünde bulundurularak incelenmiştir. Bunun yanında, Borsa İstanbul hisse senetleri fiyatları ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın uyguladığı faiz koridoru arasındaki etkileşim 01.01.2010 ile 01.12.2017 tarihleri arasında Pearson korelasyon yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda, belirtilen tarihler arasında analiz edilen Borsa İstanbul endeksleri ile faiz koridoru arasında negatif yönlü ve güçlü sayılabilecek bir korelasyon olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Relationship between stock prices and interest rates along with exchange rates are one of the most popular topics in financial economy. Considering the amount of assets traded daily in financial markets, understanding the structure of financial economy with its instruments as well as interaction between them are self-evident. In this paper, capital markets and securities markets with governing laws and regulations within legal framework is explained. Moreover, interaction between Borsa Istanbul stock exchange prices and interest rate corridor ruled by Central Bank of Turkey is studied with Pearson correlation analysis between 01.01.2010 and 01.12.2017. As a result, moderately strong and negative relationship is obtained between analyzed Borsa Istanbul indexes and Istanbul Stock and interest rate corridor within given dates in Turkey.