Isparta yöresi pomza agregası ve mermer tozu kullanılarak kent mobilyası üretilebilirliğinin araştırılması
Investigation of urban furniture productivity by using the pump aggregate and marble powder marble powder in Isparta region
  1. Tez No: 537043
  2. Yazar: ALİ BARIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kent mobilyalarının üretimi yoğunlukla belediyelerin ve diğer ihtiyaç sahibi kurumların ekonomilerine yük getirmektedir. Özellikle plastik, ahşap ve beton malzemeler ile üretilen kent mobilyaları çeşitli özellikleri açısından birbirleri yerine tercih edilmektedir. Görsel açıdan ahşap kent mobilyaları, hava koşullarına dayanım ve daha düşük maliyet açısından plastik kent mobilyaları, hava koşullarına dayanımının yüksek olması ve uzun kullanım süresi ile betondan imal edilen kent mobilyaları tercih edilmektedir. Bu çalışma ile Isparta yöresinden sağlanan pomzanın agrega olarak kullanıldığı, mermer işletme tesislerinde atık olarak ortaya çıkan mermer tozunun çimento ile belirlenen oranlarda yer değiştirilerek kullanıldığı hafif beton üretilmiştir. Üretilen hafif beton ile şehrin kamuya açık alanlarında ve ihtiyaç duyan diğer kurumların rahatlıkla kullanabileceği dayanımı yüksek kent mobilyaları üretimi amaçlanmıştır. Kyoto Protokolü ve Paris İklim anlaşması sonucunda sera gazı salınımına getirilen sınırlamalar, çimento üretiminde de geçerlidir.CO2 salınımının büyük çoğunluğu çimento üretimindedir. Günümüz yapı üretiminde yaygın olarak kullanılan çimentonun üretimindeki yüksek enerji ihtiyacı karbon ayak izini arttırmaktadır. Bu yüzden çimento üretiminin azaltacak seviyede çimento ikame malzemelerinin kullanılması (Mermer tozu gibi ) sürdürülebilir yapı üretimi için yararlı olacağı gerçeğinden yola çıkarak çimento oranında azalma sağlanmıştır. Tez çalışmasında 5 farklı oranda içeriğe sahip hafif beton üretilmiştir. Bu betonların içeriğinde agrega olarak tamamında ince, normal ve iri pomza taşı ile çimentoyla %0, %10, %15, %20 ve %25 oranlarında yer değiştirilerek mermer tozu kullanılmıştır. Öncelikle taze betonlar üzerinde, birim hacim ağırlık ile çökme yayılma deneyleri yapılarak sonuçlar mermer tozu eklenmeden üretilen betonlarla karşılaştırılmıştır. Daha sonra üretilen numuneler 15*15*15 cm'lik beton kaplarda 23±2°C suda kür edilen 7 ve 28 günlük kür süresi sonunda basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, birim hacim ağırlık deneyleri ile elastisite modülü deneyleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda %20 oranında mermer tozu ilavesi ile üretilen betonun üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca maliyeti düşük, yöresel olarak kolay elde edilebilen ve yöresel ekonomiye katkı sağlayan pomza ve mermer tozunun kent mobilyaları için kullanılacak beton üretiminde değerlendirilmesi ile bu atıkların çevreye verdikleri olumsuz etkiler azaltılacak, yöre ve ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The production of urban furniture is heavily burdened by the economies of municipalities and other needy institutions. Especially the furniture which is produced with plastic, wood and concrete materials are preferred instead of each other in terms of various features. In terms of visual quality, wooden furniture, weatherproofing and lower cost are preferred by the use of plastic urban furniture, high weather resistance and long service life. In this study, lightweight concrete is produced by using the pumice obtained from Isparta region as an aggregate and using the marble powder which is produced as waste in the marble operation facilities by replacing the cement with the ratios determined by the cement. With the light concrete produced, it is aimed to produce high-strength urban furniture which can be used easily in public areas of the city and other institutions in need. The restrictions on greenhouse gas emissions as a result of the Kyoto Protocol and the Paris Climate Agreement also apply to the production of cement. Most of the CO2 emissions are in cement production. The high energy requirement in the production of cement, which is widely used in today's construction, increases the carbon footprint. Therefore, the use of cement substitution materials (such as marble powder) to reduce the production of cement will be beneficial for the production of sustainable buildings. In total, light concrete with 5 different contents was produced. In the content of these concretes, marble powder was used as aggregate, with 0%, 10%, 15%, 20% and 25% cement with fine, normal and big pumice stone. The water / binder ratio and the total binder amount were kept constant in all mixtures. Firstly, the unit volume weight and slump propagation tests were performed on fresh concrete and the results were compared with the concrete produced without adding marble powder. Samples produced later In 15 * 15 * 15 cm concrete tanks, 23 ± 2 ° C water cured 7 and 28 days after the cure period, compressive strength, ultrasound transition rate, unit volume weight tests and elasticity module tests were applied. As a result of the study, it has been observed that it has a positive effect on the concrete produced with the addition of 20% marble powder. In addition, the low cost of the pumice and marble powder, which can be easily obtained locally and contribute to the local economy, will be used in the production of concrete for urban furniture and the negative effects of these wastes on the environment will be reduced and will benefit the region and the country's economy.