γ dor yıldızlarının genel özellikleri
General characteristics of γ dor stars
  1. Tez No: 537042
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ÇAKIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
1960'lı yıllardan itibaren ayrıntılı olarak çalışılmaya başlanan zonklayan yıldızların alt sınıfları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bununla birlikte HR diyagramı üzerinde yer alan neredeyse tüm yıldızlar zonklayan değişenlerden oluşmaktadır. En aktif bölge olarak bilinen sefeid kararsızlık kuşağının anakol ve civarında δ Scuti ve γ Dor zonklayanları bulunmaktadır. Bu yıldızlar son yıllarda birçok çalışmaya kaynaklık etmiştir. Her iki yıldız grubu birbirine karışmış durumdadırlar. Ancak yapılan çalışmalardan her iki yıldız grubunun zonklama nedenleri birbirinden farklı olduğu bilinmektedir. Bu tezde γ Dor yıldızlarının fiziksel özellikleri ayrıntılı bir şekilde ele alınarak bu kapsamdaki yıldızların literatür verileri toplanmış ve küçük bir γ Dor kataloğu oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışmada özellikle çift yıldız bileşeni γ Dor yıldızları üzerinde durulmuştur. Bunun yanında tek yıldız ve çift yıldız üyelerinin salt parametreleri ve zonklama dönemleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çift olma durumunun zonklama üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu bağlamda yörünge döneminde yaklaşık 12 günlük bir eşik değeri bulunmuştur. Ayrıca yoldaş yıldızın çekim etkisi de incelenmiştir. Sonuç olarak, γ Dor yıldızlarının karakteristik özellikleri irdelenerek üzerindeki gizemin az da olsa giderilmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the 1960s onwards, subclasses of pulsating stars began to emerge in detail. However, almost all the stars on the HR diagram are composed of pulsating variables. The most active region known as the Cepheid instability strip where in the main sequence and the vicinity δ Scuti and γ Dor pulsating stars is located. These stars have been the source of many studies in recent years. Both stars are mixed together. However, we know from the studies that the two stars group pulsating reasons are different from each other. In this thesis, the physical properties of γ Dor stars were examined in detail and the literature data of the stars in this scope were collected and a small γ Dor catalog was tried to be created. In this study particular emphasis is on γ Dor stars, which are binary star components. Besides, the relation between pulsating periods and absolute parameters of single stars and binary star members was investigated. The effect of binarity on the pulsating was investigated. In this context, a threshold value of about 12 days was found in the orbit period. In addition, the gravitational effect of the companion star was also examined. As a result, the characteristics of γ Dor stars are studied and the mystery of the stars are tried to be removed.