Hafif agregalı beton blokların mekanik özellikleri üzerine çelik lif kullanımının etkisi
The Effect of the use of steel fibres on mechanical properties of lightwight aggregate concrete blocks
  1. Tez No: 84658
  2. Yazar: EMRE SANCAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İsparta, Gölcük yöresi pomza agregası ve Atabey agregaları kullanılarak üretilen lifli hafif ve yarı hafif beton blokların mekanik özelliklerine, lif tipi ve miktarının etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışmalarda üretilen, hafif ve yan hafif betonların karışımlarında su/çimento oram, çimento dozajı ve maksimum dane boyutu (19,lmm.) ile birlikte agrega granülometrisi sabit tutulmuştur. Betona ilave edilen çelik lif miktarı ise 0-5-10-15dm3/m3 arasında değişmektedir. Betonlarda ZP 305 ve ZC 40/.60 olmak üzere iki tip lif kullanılmıştır. 21 Seri olarak üretilen, prizmatik numuneler üzerinde 7. ve 28. günlerde ultrases hızı tayini, basınç dayanımı ve birim ağırlık deneyleri ile 28. günde, su emme oranı tayini deneyi yapılmıştır. Üretilen beton karışımları içerisine katılan lifler, taze betonun işlenebilme özelliğini önemli oranda etkilemektedir. Diğer taraftan sertleşmiş beton numuneleri üzerinde yapılan deney sonuçlarından, yan hafif ve hafif lif katkılı betonların basınç dayanımlarının lif miktarına bağlı olarak arttığı görülmektedir. Fakat ultrases hızı ve birim ağırlıkları üzerine liflerin belirgin bir etkisi görülmemiştir. Lif boyutu ve miktarı arttıkça beton içerisinde istenmeyen boşlukların oluşabileceği ve bunun da betonun bazı özelliklerini olumsuz etkileyeceği söylense bile hafif agregalı betonların lif takviyesi ile üretiminde fayda sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of fibre type and quantity on the mechanical properties of fibrous lightweight and half lightweight concrete which are produced from Gölcük region pumice and Atabey aggregates is investigated. During the experimental study, the water/cement ratio, cement dosage and the maximum particle size (19.1mm) with the aggregate granulometry are kept constant in the lightweight and half lightweight concrete mixture. The concrete added fibre steel quantity is changing between 0-5-10-15dm3/m3. Two kinds of fibre named as ZP 305 and ZC 40/0.6 were used, in the concrete. The ultrasonic velocity, compressive strength prediction are determined on the 7th and 28th days and unit weight, water absorption ratio experiment are predicted on 28th day on the predicted 21 series prismatic specimen. The fresh concrete mixture with fibre affects the workability property of the fresh concrete. On the other hand, from the experiment results on the hardened concrete specimens, it is seen that lightweight and half lightweight concrete with fibre compressive strength increases with the quantity amount of fibre; but the fibre effect is not clearly seen on the ultrasonic velocity and unit weight. Eventhought it is stated that with the increase of fibre dimension and quantity in the concrete, the unwanted voids can be formed and this will affect the some properties of concrete negatively, the fibre supported lightweight aggregate will be useful to the products.