Teknoloji geliştirme bölgelerinin başarı kriterleri ve performans göstergeleri
Success criteria and performance indicators for technologydevelopment areas
- Tez No: 537051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ETHEM ÇANAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Teknoloji geliştirme bölgeleri, devletler için bölgesel kalkınmanın desteklenmesi konusunda önemli bir unsur haline gelmiştir. Bilim kurumların ve teknoloji temelli firmaların iş birliği yapma imkanı bulduğu ve araştırma geliştirme faaliyetleri ile ticari katma değer ürettiği merkezler olan teknoloji geliştirme bölgelerinin başarılı olabilmesi için bir takım kriterleri sağlamaları gerekmektedir. Teknoloji geliştirme bölgelerinin başarılı olup olmadıklarının ölçülebilmesi için dünya genelinde kullanılan çeşitli göstergeler ve yöntemler vardır. Bu çalışma, dünya literatüründe teknoloji geliştirme bölgelerinin başarılı olabilmesi için getirilen önerileri ve performanslarının ölçülebilmesi için kullanılan göstergeleri bir arada sunarak ülkemizde yeterli derinliğe ulaşamamış olan literatüre destek vermeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Technology development areas became an important element for countries on supporting regional development. These areas where science institutions and technology based companies can find an opportunity to cooperate and creating commercial value through research and development activities, need to meet certain criteria in order to achieve their goals. There are several key performans indicators and methods for evaluating the success of a technology development area that are used by different countries. This paper aims to support superficial Turkish literature by investigating and presenting world literature on success criteria of technology development areas and key performans indicators of evaluation of their performances.