2-(Dietilamino)etil akrilat'ın hidrojellerinin sentezi, karakterizasyonu ve katalitik özelliklerinin araştırılması
Synthesis, characterization and investigation of catalytic properties of hydrogels of 2(Diethylamino)ethyl acrylate
  1. Tez No: 537059
  2. Yazar: YASİN ESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİDAYET MAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, trietil amin (TEA)'in yerine katalizör olarak kullanılmak üzere 2-(dietilamino)etil akrilat (DEAEA)'ın hem homopolimer hem de 2-hidroksietil metakrilat (HEMA) ile kopolimer hidrojeli sentezlenmiştir. Her iki hidrojelde başlatıcı olarak amonyum persülfat (APS), çapraz bağlayıcı olarak etilen glikol dimetakrilat (EGDMA) kullanılarak 70˚C'de sentezlenmiştir. Hidrojellerin yapısı FTIR yöntemi ile aydınlatılmış, termal davranışları ise termogravimetrik analiz (TGA) yöntemiyle belirlenmiştir. Ayrıca hidrojelin sudaki şişme davranışı da incelenmiş ve kinetik parametreleri hesaplanmıştır. Hidrojellerin katalitik özellikleri üretan oluşum tepkimesinde, yığın ve heterojen çözelti polimerizasyonu teknikleriyle TEA ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Yığın polimerizasyonu tekniğiyle yapılan katalitik çalışmalarda, katalitik özelliklere hidrojel miktarı ve tanecik boyutunun etkisi araştırılmıştır. Çalışmalarda, tepkimede ulaşılan en yüksek sıcaklık, oluşan ürünün hacmi, tepkimenin süresi ve verimi takip edilmiştir. Heterojen çözelti polimerizasyonu tekniğiyle de üretan oluşum tepkimesinin kinetiği çalışılmış ve tepkimenin derecesi ile hız sabiti belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda her iki hidrojelin de üretan oluşum tepkimesinde heterojen katalizör olarak kullanılabileceği, hidrojellerin bazı parametrelerde TEA'den daha etkin olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, both homopolymer and copolymer hydrogels with 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) of 2-(diethylamino) ethyl acrylate (DEAEA) were synthesized for using as catalyst instead of triethyl amine (TEA). Both hydrogels were synthesized using ammonium persulfate (APS) as the initiator and ethylene glycol dimethacrylate (EGDMA) as crosslinker at 70˚C. The structure of hydrogels were clarified by FTIR method and thermal behavior was determined by thermogravimetric analysis (TGA) method. In addition, swelling behavior of hydrogel in water was investigated and kinetic parameters were calculated. The catalytic properties of hydrogels were investigated in comparison with TEA in the urethane formation reaction by bulk and heterogeneous solution polymerization techniques. In catalytic studies performed by bulk polymerization technique, the effect of hydrogel content and particle size on catalytic properties were investigated. In the studies, the highest temperature reached in the reaction, the volume of the product formed, the duration and yield of the reaction were followed. The kinetics of the urethane formation reaction was studied by heterogeneous solution polymerization and both the order and the rate constant of the reaction were determined. As a result of the study, it was understood that both hydrogels could be used as heterogeneous catalyst in urethane formation reaction and hydrogels were more effective than TEA in some parametres.