Salıncak kolu burçlarının çıkma yükünü etkileyen parametrelerin incelenmesi
Wishbone arm of the bushes loading output affective investigation of the parameters
- Tez No: 537061
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ERZİNCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araçlarda sarsıntılara karşı kurulan düzenler ve süspansiyon sistemi; rahatlıkla birlikte güveni sağlayan elamanlar grubudur. En iyi bir şekilde tasarlanmaları ve üretilmeleri diğer sistemler ile birlikte mükemmel çalışması açısından da zorunludur. Arabaların ön düzenlerinde bulunan ve süspansiyonlarla birlikte çalışan salıncaklar, araçların herhangi bir çukura aniden girmesiyle meydana gelebilecek zararı önleyebilmelidir. Ancak bu çukurlar çok sert birşekilde düşülmesiyle araçta salıncak arızasıyla karşılaşılabilinir. Araçlarda ki bu parçalar arasında oldukça önemli olan araba salıncağının da kendi içerisinde önemli parçaları bulunmakta ve salıncak burcu da bu parçalardan birisidir. Taşıtlarda süspansiyon sisteminin en önemli parçalarından biri olan salıncak kolu, tekerlekleri istenen konumda tutmak ve hareketin sadece yukarı ve aşağı yönlerde güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gibi önemli iki işleve sahiptir. Ayrıca ivmelenme neticesinde ortaya çıkan yatay kuvvetlerin karşılanarak, hareketin yeteri konforda ve emniyetli bir şekilde sınırlandırılması diğer bir önemli görevini oluşturmaktadır. Salıncak kolları üzerindeki burç–yatak eşleşmesinden beklenen en önemli görev, bakım sırasında özel ekipman kullanılarak yapılan zorlanma haricinde kullanım koşullarındaki yükler altında montaj yerinden hiçbir şekilde çıkmamasıdır. Hareket eden bir araçta benzer bir burç çıkma olayının meydana gelmesinin, ciddi oranda maddi ve en önemlisi de hayati kayıplara yol açabileceği açıktır. Bu tür bağlantılarda, çıkma kuvvetini etkileyen tüm değişkenlerin ele alınması ve verilen konstrüksiyon için en uygun montaj şartlarının belirlenmesi son derece faydalı olacaktır. Yapılan araştırmalar ve testler sonucunda yüksek çıkma kuvvetine sahip bir ürünün ortaya çıkması için bilgi sağlanacaktır. Tez kapsamında; Genel olarak mevcut durumda incelenmesi gereken; 1-Burç-yatak çap uygunlukları, 2-Çaplama miktarı ve çaplama sonrası kauçuk değerlerinin çıkma kuvvetine olan etkisinin incelenmesi, 3-Yüzey pürüzlülük değerinin çıkma kuvvetine olan etkileri, olmak üzere üç ana başlık olarak inceleme işlemi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Shocks and suspension systems installed on vehicles; group of elements providing comfort and confidence. It is also imperative to design and produce in the best possible way with the other systems. The wishbones, which are located in the prearrangements of the cars and work with the suspensions, can prevent any kind of damage if the vehicles suddenly get into a pit. However, if the pits are struck hard, the car may be confronted with a wishbone failure. For this reason, people have to use their tools with care and have a great precaution, especially protecting the rugged fronts like pits. The car wishbone, which is very important among the pieces in the car, has important parts in itself. The car wishbone is one of these pieces. One of the most important parts of the suspension system in vehicles is the wishbone arm, which has two important tasks: to keep the wheels in the desired position and to move safely in only the up and down directions. Another important task is to meet the horizontal forces that occur during the acceleration and to limit the movement to the comfort and safety. The most important task expected from the pendulum-bearing pendulum over the wishbone arms is that it never leaves the installation site under loads in service conditions, except for the strain exerted by the use of special equipment during maintenance. It is evident that the occurrence of such a zodiac sign in a vehicle that is in motion can lead to serious loss of materiality and, most importantly, vital loss. In such connections it will be very useful to consider all variables affecting the bouncing force and to determine the most appropriate mounting conditions for the given construction. Within the thesis; In general, it should be examined in the current situation; 1-Brush-bed diameters conformity, 2-Examination of the effect of the amount of bending and the post-bending rubber values on the bending strength, 3-The effects of surface roughness value on the extraction force are three main headings.