Ratlarda etanol ile oluşturulmuş karaciğer fibrozisinde ısırgan otu tohumunun (Urtica dioica seed) tedavi edici etkisinin histopatolojik ve immunohistokimyasal olarak araştırılması
Histopathologic and immunohistochemical investigation of the therapeutic effect of stinging nettle seed (Urtica dioica Seed) in ethanol-induced liver fibrosis in rats
- Tez No: 537062
- Danışmanlar: PROF. DR. ZABİT YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Yardımcı M, Ratlarda Etanol İle Oluşturulmuş Karaciğer Fibrozisinde Isırgan Otu Tohumunun (Urtica dioica Seed) Tedavi Edici Etkisinin Histopatolojik ve İmmunohistokimyasal Olarak Araştırılması, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Patoloji Ana Bilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2019. Planlanan bu çalışmada, etil alkol ile deneysel olarak 8 haftalık süre içinde karaciğerde fibrozis oluşturulduktan sonraki 2 aylık tedavi sürecinde, ısırgan otu tohumu ekstrakt'ı kullanılarak fibrozisin geri dönüşümünün mümkün olup olmadığı histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak araştırıldı. Çalışmada toplam 24 adet rat kullanıldı ve ratlar her grupta 8'er adet olmak üzere üç gruba ayrıldı. Deneme süresi toplam 4 ay olarak belirlendi. Birinci grup (Kontrol); Standart rat pelet yemiyle beslendi. Alkol grubu ve alkol+ısırgan tohumu esktrat grubunda ise denemenin ilk 2 ayında günde bir defa orogastrık gavajla 4 mL/kg %30'luk etil alkol verilerek hepatik fibrozis oluşturuldu. Daha sonraki 3. ve 4. aylarda 2. gruba yine sadece alkol verilirken, 3. grup ratlara alkol alımıyla beraber ısırgan otu tohumu ekstrakt'ı (30mg/kg)'da verilerek oluşturulan fibrozisin geri dönüşümü uygulama sonunda izlendi. Deneme sonunda nekropsi yapılan ratların karaciğerlerinden alınan doku örnekleri histopatolojik ve immünohistokimyasal olarak incelendi. Sonuçta, histopatolojik ve immünohistokimyasal bulgular doğrultusunda; ısırgan tohumu ekstrakt'ının kaydedilen birçok terapötik özelliklerinin etkisiyle ve karaciğerin de rejeneratif kapasitesi sayesinde karaciğerdeki dejeneratif-nekrotik değişikliklerin ve fibrozisin önemli düzeylerde geri dönüşümünün gerçekleştiği gözlenmiştir. Biyokimyasal analizler Alkol grubunda ALT, AST, LDL, GGT ve HDL düzeyleri kontrol grubuna göre azalmıştı. Ancak, Glukoz, LDL, Total Kolesterol ve Trigliserid seviyeleri kontrol grubuna göre artmıştı. Alkol+Isırgan grubunda ise kontrol grubuna göre ALT, AST, LDH, Glukoz, LDL ve Trigliserid düzeyleri azalmıştı. Ancak AlkPaz, GGT, HDL ve Total Kolesterol seviyeleri kontrol grubuna göre artmıştı. Çalışmanın sonuçları, alkolik hepatik fibrozisli olgularda, ısırgan otu tohumu ekstrakt'ının fibrozisli karaciğer tedavisinde kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Yardımcı M, Histopathologic and Immunohistochemical Investigation of the Therapeutic Effect of Stinging Nettle Seed (Urtica dioica Seed) in Ethanol-Induced Liver Fibrosis in Rats, University of Van Yuzuncu Yil, Institute of Health Sciences, Department of Pathology, M.Sc. Thesis, Van, 2019. In this study, it was investigated histopathologically and immunohistochemically whether it is possible to reverse fibrosis by using nettle seed extract in the 2-month treatment period after the liver fibrosis was formed experimentally for 8 weeks with ethyl alcohol. A total of 24 rats were used in the study and rats were divided into three groups as 8 in each. The trial period was determined as 4 months. The first group (Control) was fed by standard rat pellet feed. In the second group (alcohol group) and the third group (alcohol + nettle seed group), hepatic fibrosis was formed in the first 2 months of the study by giving 4 mL/kg of 30% ethyl alcohol once a day by means of orogastric gavage. In the next third and fourth months, while only alcohol was given to the second group, the third group was applied nettle extract (30mg/kg/rat) together with alcohol. At the end of the experiment, tissue samples taken from the liver of rats through necropsy were examined histopathologically and immunohistochemically. In conclusion, in accordance with histopathological and immunohistochemical findings; it has been observed that degenerative-necrotic changes and significant recoveries of fibrosis in the liver have occurred due to the effect of many therapeutic properties of nettle seed extract and regenerative capacity of the liver. As a result of biochemical analysis, ALT, AST, LDL, GGT and HDL levels decreased in the alcohol group compared to the control group. However, glucose, LDL, total cholesterol and triglyceride levels increased compared to the control group. In the alcohol + Nettle seed group, ALT, AST, LDH, glucose, LDL and triglyceride levels declined compared to the control group whereas alkPase, GGT, HDL and total cholesterol levels increased compared to the control group. The results of the study showed that nettle seed extract could be used in the treatment of fibrosis in patients with alcoholic hepatic fibrosis.