Non-orthogonal multi-carrier modulation schemes for future wireless communication systems
Gelecek nesil telsiz haberleşme sistemleri için ortogonal olmayan çok taşıyıcılı modülasyon yapıları
  1. Tez No: 537066
  2. Yazar: ERSİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezde, sayıları ve çeşitleri hızla artan telsiz iletişim kullanıcıları ve uygulamaları nedeniyle, gelecek nesil telsiz iletişim sistemlerine yönelik olarak ortaya çıkan teknik gereksinimleri karşılamak üzere yenilikçi fiziksel katman teknikleri üzerinde çalışılmıştır. Bu gereksinimlere yönelik olarak önemli avantajlara sahip çok taşıyıcılı ortogonal olmayan dalga biçimleri araştırılmıştır. Bu dalga biçimleri içerisinde öne çıkan Genelleştirilmiş Frekans Bölmeli Çoğullama yapısının ortogonal olmaması nedeniyle verici ve alıcı yapılarında karşılaşılan problemlere çözümler oluşturmak üzere çalışılmıştır. Bu bağlamda Genelleştirilmiş Frekans Bölmeli Çoğullama yapısının, sağladığı spektral verimliliği nedeniyle öne çıkan çok girişli çok çıkışlı iletim, spektral ve enerji verimliliği nedeniyle öne çıkan indis modülasyonu iletim teknikleri ile etkin ve verimli bir şekilde birleştirilmesi konusu derinlemesine ele alınmıştır. Yeni verici-alıcı yapıları önerilmiş ve bu yapılar, enerji verimliliği, spektral verimlilik, işlemsel karmaşıklık ve hata başarımları açılarından ele alınıp optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the combination of MIMO and IM techniques with GFDM has been investigated and novel transceiver structures have been introduced. These transceiver structures has been optimized in terms of energy, spectral and computational efficiency. In the first stage of the thesis, the combination of the IM technique with GFDM is investigated. In the second stage of the thesis, the integration of GFDM with space and frequency IM (SFIM) techniques is discussed in detail and a framework for the combination of GFDM with IM concept is presented. In the third stage of the thesis, a novel MIMO-GFDM scheme, which combines spatial multiplexing (SMX), GFDM and IM, is proposed in order to provide an efficient transmission scheme for beyond 5G wireless networks. Thanks to studies conducted during this thesis, GFDM has gained spectral and energy efficiency while preserving its inherent advantages. As a result, it has been considered that GFDM becomes a strong PHY candidate for future wireless networks.